Kisebb támogatás az új tagoknak

Berlin. A keleti bővítés költségei kapcsán heves viták várhatók az Európai Unió és a tagjelölt államok között.

Berlin. A keleti bővítés költségei kapcsán heves viták várhatók az Európai Unió és a tagjelölt államok között. Erre a következtetésre jutott tegnap a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) a csatlakozási tárgyalások véghajrájára vonatkozó irányelvekből, amelyeket csak holnap hoz nyilvánosságra az Európai Bizottság, de a lap brüsszeli irodájának sikerült megszereznie a dokumentumot. Az „osztogatási küzdelem” középpontjában a közös agrár- és regionális politika áll; ezek emésztik fel a teljes EU-költségvetés 80 százalékát. A dokumentum tanúsága szerint az új tagoknak 2013-ig kell várniuk arra, hogy a törzsökös EU-országok mezőgazdasági termelőiével azonos támogatást kapjanak Brüsszelből. A regionális támogatások terén pedig az újak legkorábban 2007-ben lesznek egyenrangúak a régi tagokkal. A felvétel utáni első években az egy lakosra számított brüszszeli szubvenció mértéke csupán a fele lesz a görög vagy a spanyol kvótának. Különösen éles vita forrása lehet a bizottság agrárpolitikai terve – írja a FAZ. Ennek értelmében az új tagok csatlakozásuk első évében (várhatóan 2004-ben) mindössze a jelenleg szokásos EU-szubvenció negyedét kapnák. 2006-ig ennek mértéke 35 százalékra emelkedne. A bizottság ezzel túllép az 1999-es berlini EU-csúcs határozatain, amelyek 2006-ig semmiféle közvetlen szubvencióban nem kívánták részesíteni az új tagországokat.

A bizottság azért módosította korábbi álláspontját, mert úgy érzi: a szubvenciók az agrárpolitika szilárd elemévé váltak, ezért hosszú távon nem tagadhatók meg az új tagoktól sem. Túl gyors bevezetésük viszont az elavult agrártermelési struktúrák konzerválását vonná maga után. Ehelyett a bizottság nagylelkű rendkívüli támogatást kíván nyújtani a vidéki térségeknek és a mezőgazdaság korszerűsítéséhez. A tagjelölteknek fizetendő strukturális támogatások egyharmadát az infrastruktúra fejlesztésére és környezetvédelmi célokra fordítanák. Litvánia és Szlovákia esetében a bizottság rendkívüli támogatást tervez az ottani atomerőművek szanálása, illetve bezárása érdekében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?