Kína: fontos bejelentés az óriási katonai parádén

A Kínai Népköztársaság történetének legnagyobb szabású katonai díszszemléje kezdődött tegnap Pekingben a második világháború ázsiai lezárásának 70. évfordulója tiszteletére.Peking.

A Kínai Népköztársaság történetének legnagyobb szabású katonai díszszemléje kezdődött tegnap Pekingben a második világháború ázsiai lezárásának 70. évfordulója tiszteletére.

Peking. A parádé kezdete előtt Hszi Csin-ping elnök-pártfőtitkár a Mennyei Béke Kapujánál elmondott beszédében azt hangsúlyozta, hogy Kína elkötelezte magát a békés fejlődés mellett. Bejelentette, hogy az ország 2,3 milliós hadseregét 300 ezer fővel csökkenti. Korábban hírforrások közölték, hogy a kínai vezetés tervbe vette a világ legnagyobb hadseregének leépítését, de kevesen számítottak arra, hogy a hivatalos bejelentésre egy ilyen nagy horderejű eseményen kerül sor. Beszéde után megkezdődött a díszszemle, az első, amelyet a győzelem napja alkalmából rendeztek. Az eseményen 30 külföldi állami vezető vett részt, többek között államfői szinten képviseltette magát Dél-Korea, Oroszország és Csehország (egyetlenként az Európai Unióból). Washington és az uniós tagállamok azért nem küldték el magasabb szintű politikusaikat, mert attól tartottak, hogy az eseményeket a japánellenesség fogja meghatározni. A vendéglátók fegyveres erejének több mint 10 ezer tagján kívül 17 ország csaknem ezer katonája vonult fel. A több mint 40 különböző típusú fegyver, haditechnikai eszköz 500 darabját lehetett látni, és repülőgépek több mint 20 típusából közel 200 húzott el a belváros egén. A felvonuló haditechnika között először mutatkozott be a DF–21 D (Dongfeng, Keleti szél) típusú ballisztikus rakéta, amelyet a kínai sajtó repülőgép-hordozó gyilkosnak nevezett el. Az ilyen típusú rakéták az indításuk után az atmoszféra magaslataiba repülnek, és onnan csapnak le a célpontra, ezért a hagyományos légvédelmi rendszerekkel gyakorlatilag lehetetlen az elhárításuk. Szakértők szerint Kína a területi viták részeseinek is üzenhetett ezekkel. A parádét a béke iránti kínai elkötelezettséget jelképező 70 ezer galamb elengedésével fejezték be.

Japán 1945. szeptember 2-án írta alá a feltétel nélküli megadásáról szóló nyilatkozatot, ami egyben az 1937. július 7-e óta tartó, Kína elleni totális háború végét, az ország felszabadulását is jelentette. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?