<p>Peking az Európai Unióval való hosszú távú gazdasági kapcsolatainak célkitűzései közé sorolja a kapcsolatok szorosabbá tételét és egy lehetséges szabadkereskedelmi megállapodást - derül ki egy szerdán kiadott kínai kormányzati jelentésből.</p>
Kína az EU-val való szabadkereskedelmi megállapodást szorgalmazza
Kína az egyik legfontosabb kereskedelmi és befektetői partnerének tekinti az Európai Uniót, és a két fél kereskedelmi és gazdasági kapcsolatainak hosszú távú és stabil fejlődését tartja szem előtt - szögezik le a dokumentumban.
Peking az együttműködés mélyítésének lehetőségeit keresi, és a minél előbb gyakorlatba ültethető szabadkereskedelmi megállapodást szorgalmazza - fogalmaz a kétoldalú kapcsolatokat hosszú távon, 5-10 éves távlatban meghatározó irat. Kína hosszú évek óta szeretné tető alá hozni a szabadkereskedelmi egyezményt, ez mégis csak Hszi Csin-ping elnök kedden végződő európai útján szerepelt először a hivatalosan megvitatott témák között.
Az EU tagállamai ugyanakkor megosztottak az egyezmény szükségességét illetően. Tavaly decemberi pekingi látogatásán David Cameron brit miniszterelnök támogatásáról biztosította a kínai vezetést, több nagy EU-tag, így Franciaország, Spanyolország és Olaszország ugyanakkor ódzkodik a szabadkereskedelmi egyezségtől, mondván: ezzel olcsó kínai áruk árasztanák el az európai belső piacot, nagy versenyhátrányt okozva nekik. Első lépésként egy befektetéseket megkönnyítő megállapodásra lenne szükség - vélik az óvatosak.
Az Európai Unió Kína legnagyobb kereskedelmi partnere, az EU-nak pedig - az Egyesült Államok után - Kína a második. A két félnek ugyanakkor számos kereskedelmi vitája van egymással, hat esetben nyújtottak be például panaszt a Kereskedelmi Világszervezethez 2010 óta. A viták megoldására most a kormányzati dokumentum a korábbinál eredményesebb párbeszédet és magas szintű konzultációt szorgalmazza.
A lehetséges jövőbeli együttműködési területekről szólva a dokumentum az európai pénzügyi intézeteket és azok leányvállalatait invitálja Kínába, emellett fokozná a high-tech termékek és technológia kétoldalú kereskedelmét, valamint az online kereskedelem terültén is ösztönzi az együttműködést.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.