Kim Dzsong Il halála - a legkisebb fiú az utód

Szöul |

<p>Elhunyt Kim Dzsong Il, a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság első embere - jelentette be hétfőn a halálhírt az észak-koreai állami televízió.</p>

Röviddel később a KCNA hivatalos hírügynökség Kim Dzsong Unt, az elhunyt vezető legkisebb, 30 év körüli fiát "nagy utódnak" nevezte.

Kim Dzsong Il 1994-ben, az apja, Kim Ir Szen halála után került hatalomra. Helyi idő szerint szombat reggel (közép-európai idő szerint péntek éjjel) érte a halál 69 éves korában - közölte az állami tv bemondója könnyek között pontban délben. Egy órával korábban már felkészítették némileg a közvéleményt azzal a bejelentéssel, hogy a média rövidesen "különleges adást" fog sugározni.
A KCNA állami hírügynökség közlése szerint a "Kedves Vezető" vonaton halt meg, egyik vidéki szemleútján "testi és szellemi kimerültség" okozta szívelégtelenség következtében. A halál okát megerősítette a vasárnap elvégzett boncolás. Kim Dzsong Ilt december 28-án helyezik végső nyugalomra Phenjanban, addig nemzeti gyászt rendeltek el.
Hírek szerint az észak-koreai vezető 2008-ban szélütést kapott, és feltehetően cukorbetegséggel és szívpanaszokkal is küszködött, ennek ellenére viszonylag élénknek tűnt a közelmúltbeli kínai és oroszországi látogatásán készült fotókon és videofelvételeken.
"Leírhatatlanul szomorúak" az észak-koreaiak - írta és hangoztatta hétfőn az észak-koreai állami média.
"Olyan súlyos a veszteség, hogy az emberek meg sem próbálják felszárítani a könnyeiket, csak vonaglanak a fájdalomtól és a reménytelenségtől" - tudósított az észak-koreaiak hangulatáról a központi hírügynökség, a KCNA. Az állami televízió a Koreai Munkapárt zokogó, és öklükkel az asztalt verő vidéki tagjait bemutató képsorokkal támasztotta alá a közhangulatról kialakított képet. "Nem hiszem el, hogy elment. Hogy hagyhatott magunkra minket? Mihez kezdünk így?" - kérdezte egyikük bánatosan a semmibe bámulva. "Annyi mindent tett azért, hogy jobb legyen az életünk, és most csak így elmegy..." - tette hozzá egy másik párttag.
A kínai sajtó szintén az észak koreaiak mély gyászáról számolt be. A Global Times című lap szerint Phenjanban az emberek spontán összegyűlnek a "Kedves Vezető" mindenütt megtalálható portréi előtt, és sírva emlékeznek meg az állam első emberéről. A fővárosnak azon részét, ahol Kim Dzsong Il testét felravatalozták, lezárták a forgalom elől.
Dél-koreai szakértők szerint Észak-Koreában "tökéletesen elő van készítve" a hatalomváltás. Ezt a véleményt alátámasztja a KCNA hírügynökség jelentése, miszerint "a hadsereg és a párt elkötelezte magát Kim Dzsong Un támogatása mellett", mert ő "a dzsucse forradalmi ügyének nagy folytatója, pártunk, népünk, hadseregünk kiváló vezetője". A dzsucse az önellátás sajátos észak-koreai politikai ideológiája.
"A párt minden tagjának, a hadseregnek és a népnek híven kell követnie Kim Dzsong Un elvtársat, és határozottan védelmeznie és erősítenie kell a párt, a hadsereg és a nép egységét". "Kim Dzsong Un elvtárs vezetésével a szomorúságból erőt és bátorságot kell merítenünk, és felül kell emelkednünk a jelenlegi nehézségeken" - olvasható a KCNA jelentésében.
A phenjani állami médiának a lakossághoz intézett felhívása arra utal, hogy az évek óta előkészített utódlás zökkenőmentesen mehet végbe - mutatott rá Bek Szong Cso, a Katonai Elemzések Szöuli Intézetének szakértője. Kim Dzsong Un a belátható jövőben semmiféle drasztikus irányváltást nem fog végrehajtani, és stratégiai szövetségre fog törekedni a hadsereg vezetésével. Mindez azonban hosszú távon nem zárja ki egy hatalmi harc lehetőségét - mondta.
"A Kim Dzsung Un-korszak máris kezdetét vette", a nómenklatúra felsorakozott a hatalom új birtokosa mögött - véli a szöuli Szedzsong Intézet kutatója, Pak Hak Szon.
Elemzők szerint a "Kedves Vezető" nővére, Kim Kjong Huj és sógora, Dzsang Szong Tek kiemelt szerepet játszanak majd az utód támogatásában, a világ egyetlen kommunista uralkodócsaládjának fenntartásában. A nagyhatalmú nemzetvédelmi bizottság alelnöki posztját betöltő "Dzsang és felesége, valamint Ri Jong Ho vezérkari főnök támogatása kulcsfontosságú lesz Kim Dzsong Un trónra kerülésében" - magyarázza Jang Mo Csin, a Szöuli Egyetem professzora.
Kim Te Hjon, a szöuli Dzsung Ang Egyetem tanára ugyanakkor nem zárja ki, hogy az Egyesült Államokkal küszöbönálló tárgyalások feszültségeket kelthetnek Phenjanban. Dél-koreai titkosszolgálati szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az észak-koreai rezsim széthullása esetén képtelen lenne megbirkózni az ország újraegyesítésével, ami lényegesen nehezebb feladat, mint az 1990-es német újraegyesítés.
Észak-Korea rövid hatótávolságú rakétát tesztelt keleti partjainál aznap, mikor bejelentették vezetője halálát - jelentette a Yonhap dél-koreai hírügynökség névtelen kormányzati forrásra hivatkozva. A neve elhallgatását kérő dél-koreai tisztségviselő szerint azonban az esemény nem áll közvetlen kapcsolatban a "Kedves Vezető" halálával.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?