Ki Barack Obama? - PORTRÉ

<p>Barack Obama demokrata párti jelöltet választották meg helyi idő szerint kedden az Egyesült Államok elnökévé. Ő lesz a Fehér Ház első afroamerikai lakója. Obama 1961. augusztus 4-én született a hawaii Honoluluban. Nős, felesége leánykori neve Michelle Robinson, két lányuk van: az 1998-ban született Malia (1998) és a 2001-ben született Natasha. Tagja a protestáns Krisztus Egyesült Egyházának (United Church of Christ).</p>

Kenyai apától (Barack Obama) és kansasi fehér bőrű amerikai anyától (Stanley Ann Dunham) származik. A szülők a Hawaii Egyetemen ismerték meg egymást, és Honoluluban házasodtak össze. Két évvel fiuk születése után elváltak.

A Harvard Egyetemen közgazdász végzettséget szerző apa végül visszatért Kenyába, ahol neves szakember lett. 1982-ben autóbalesetben meghalt.

Obama anyja hozzáment egy indonéz férfihoz, Lolo Soetoróhoz, majd a kisfiúval együtt Indonéziába költöztek, és született egy lányuk. A fiú 10 éves korában visszaköltözött Hawaiira, és attól fogva anyai nagyszülei nevelték. (Nagyanyja egy nappal az elnökválasztás előtt hunyt el.)

Obamának apja későbbi kenyai házasságaiból további hét féltestvére született.

Obama a New York-i Columbia Egyetemen nemzetközi kapcsolatokból szerzett diplomát, később pedig a Harvard Egyetemen jogi doktorátust. Első afroamerikaiként lett a Harvard jogi folyóiratának elnöke.

Első munkahelye egy New York-i pénzügyi tanácsadó cégnél volt, majd szervező lett egy egyházi alapítású, chicagói szervezetnél, amely a szegénynegyedekben élők körülményein igyekezett javítani. Dolgozott egy ügyvédi irodában is, ahol megismerte leendő feleségét. A jogi diploma megszerzése után polgári ügyekkel foglalkozó ügyvéd lett egy kis chicagói irodában, majd alkotmányjogot oktatott a Chicagói Egyetemen. Felesége szintén a Harvardon végzett jogászként.

1996-ban választották be Illinois állam szenátusába. Jóléti és etikai kérdésekkel foglalkozott, valamint annak az intézkedésnek a kidolgozásával, amely szerint a rendőrségnek emberölési ügyekben elektronikus úton rögzítenie kell a kihallgatásokat és vallomástételeket.

2004-ben elnyerte Illinois állam egyik szenátori székét az amerikai felsőházban. Ehhez a demokrata párti előválasztáson hét vetélytársat győzött le abszolút többséggel. Végül republikánus párti ellenfelét 70-27 arányban utasította maga mögé.

A szenátusban saját lobbiszervezetet alakított. 2005-ben és 2006-ban 12 törvénytervezetet kezdeményezett, és további 427-et támogatott. 2007-ben benyújtott egy olyan javaslatot, amely kivonná az amerikai erőket Irakból. Öt szenátusi bizottságnak tagja.

2007. február 10-én jelentette be hivatalosan, hogy indul a demokrata párti elnökjelöltségéért folyó versenyben. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?