Keveset tudunk az alkotmányról

Az Európai Unió lakosságának egyharmada, ezen belül a szlovákok 22, a magyarok 34 százaléka még soha nem hallott az EU tavaly aláírt alkotmányos szerződéséről, amely korszerűbb és hatékonyabban szabályozott keretek közé helyezi az unió bonyolult intézményrendszerének működését.

Az Európai Bizottságban pénteken nyilvánosságra hozott statisztikából az is kiderül, hogy a lakosság további mintegy 50 százaléka (a szlovákok 67, a magyarok 54 százaléka) azt jelezte a felmérés készítésekor, hogy csak keveset tud a szerződésről. A megkérdezettek 49 százaléka (Szlovákiában 61, Magyarországon 60) mindazonáltal úgy nyilatkozott, támogatja egy ilyen típusú szerződés életbe lépését. Tizenhat százalék (Szlovákiában 11, Magyarországon 9) viszont elutasította az alkotmányt.

A szerződést többéves munkával tavaly nyárra dolgozta ki az Európai Konvent, melyben részt vettek a tíz új tagország képviselői is. Ősszel aláírták, és két országban – Litvániában, valamint Magyarországon – a parlamentek már jóvá is hagyták. Számos tagországban viszont népszavazást rendeznek a szerző-désről, amely csak akkor léphet hatályba, ha minden EU-tag megerősítette. Margot Wallström európai bizottsági alelnök, az uniós közvélemény tájékoztatásáért is felelős biztos az eredmények ismeretében kijelentette: még időben jött figyelmeztetésről van szó, hogy az alkotmány ratifikációs folyamata csak akkor lehet sikeres, ha a nemzeti kormányok és a politikai élet más szereplői információs kampányba kezdenek a szerződés tényleges tartalmának megismertetésére. Különösen aggasztónak tartotta a tudatlanság mértékét azokban az államokban, ahol népszavazást tartanak. Ez magában hordozza az alacsony szavazási részvétel veszélyét is – mutatott rá. A felmérés szerint a népszavazásra készülők között jelenleg csak Dániában (64 százalék), ĺrországban (52), Franciaországban (51) és Luxemburgban (51) haladja meg az 50 százalékot a várható részvétel, míg Nagy-Britanniában (45), Hollandiában (42), Spanyolországban (36), Portugáliában (20) és Csehországban (19) elmarad attól.

A szerződés támogatása egyedül Nagy-Britanniában kisebb az ellenzésnél: a britek – akik nemzeti alkotmánnyal sem rendelkeznek – 20 százalék igenlés mellett 30 százalékban nemet mondanának most az uniós alkotmányra a felmérés szerint. Ennek az ad jelentőséget, hogy Nagy-Britannia azon tagállamok közé tartozik, amelyek népszavazást tartanak a kérdésről, és jelentős az aggodalom az unióban, hogy a szigetországi referendum eredménye elutasító lesz.

Az Eurobarométer című közvélemény-kutatás készítői azt is tesztelték, mennyire komolyak a megkérdezettek ismeretei az alkotmány tartalmáról. Ennek során kiderült: az emberek 63 százaléka tudja, hogy az alkotmány nem jelenti állampolgárságának elvesztését, unióssá alakulását. Az viszont csak 48 százalék számára világos, hogy a szerződés életbe lépése után bármely tagország elhagyhatja az uniót, ha úgy kívánja.

A válaszolók 39 százaléka tévesen azt hiszi, hogy közvetlen uniós adót is bevezet az alkotmány. A kutatás azt is kimutatta, hogy míg a baloldali pártokkal szimpatizáló lakosság körében 80, a jobboldallal rokonszenvezők esetében 69 százalékos az alkotmány támogatottsága.

Nincs viszont számottevő különbség korosztályok, illetve nemek szerint a szerződés megítélésében. Arról is érdeklődtek, kikben bízik leginkább a lakosság az alkotmánnyal kapcsolatos hiteles információk megszerzését illetően. A megkérdezettek 22 százaléka kormányát, 17 százaléka a sajtót, 15 százaléka pedig az Európai Parlamentet említette. (MTI)

Vitakampány az európai alkotmányról

Mérföldkövet jelent Európa történetében az európai alkotmány elfogadása, amely 25 tagország 450 millió lakosára lesz sorsdöntő hatással. Ezért az EU vezető képviselői felhívással fordulnak a tagországok választott képviselőihez, hogy járuljanak hozzá az európai alkotmány alaposabb megismertetéséhez országuk lakossága körében. Az „1000 vita Európáról“ elnevezésű kezdeményezés találkozók, vitafórumok rendezésére szólít fel, amelyeknek célja, hogy az elkövetkezendő időszakban Európa lakossága széleskörű, demokratikus társadalmi vita által formáljon véleményt az Európai Unió jövőjéről. Csáky Pál miniszterelnök-helyettes Margot Wallström európai bizottsági alelnökkel, az uniós közvélemény tájékoztatásáért felelős biztossal februárban megállapodást ír alá a tájékoztatási kampányban való együttműködésről, amelyben természetesen jelentős teret szánnak a médiának – tájékoztatta lapunkat uniós kapcsolatokért felelős miniszterelnök-helyettes. (gyp, EurActiv)

Elfogadjuk az alkotmányt, bár kevessé ismerjük

Az Eurobarometer legfrissebb közvélemény-kutatása szerint:

Szlovákia lakosságának csak 30 százaléka tudja, hogy az európai alkotmány nem von maga után adófizetési kötelezettséget; további 40 százalék nem tudott erre a kérdésre válaszolni;

a szlovákoknak csak 36 százaléka tudja, hogy az alkotmány nem teszi lehetővé az Európai Tanács elnökének (az unió elnökének) közvetlen válaszátását, további 34 százalék nem tudott mit kezdeni a kérdéssel;

csupán 44 százaléka tudta a szlovák lakosságnak, hogy az alkotmány értelmében 1 millió európai polgár európai törvény elfogadását kezdeményezheti; további 39 százalékuk nem tudott a kérdésre válaszolni;

Szlovákia polgárainak csak 43 százaléka van tisztában azzal, hogy az alkotmány lehetővé teszi az unióból való „kiszállást”, további 31 százaléka nem ismerte a választ;

ugyanakkor a szlovákok 70 százaléka tudja, hogy az uniós alkotmány nem szünteti meg a szlovák állampolgárságot; 22 százalékuk ezzel a kérdéssel kapcsolatban is tanácstalan volt, 8 százalék pedig tévesen úgy hiszi, hogy igen. (Sme)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?