Készültségben a török haderő

<p>Moszkva/Ankara. Egy szír gép földre kényszerítése miatt kiéleződött a feszültség Oroszország és Törökország között. A dühös Vlagyimir Putyin elnök lemondta október 15-ei ankarai látogatását.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

A hirtelen fellángolt indulatok oka: Törökország szerda este leszállásra kényszerített egy Moszkvából Damaszkuszba tartó szíriai utasszállító gépet. Az Airbus A320-ast, amikor a török légtérbe ért, F16-os vadászgépek fogták közre, és utasították a leszállásra Ankara repülőterén. Török források szerint rakéta- és katonai adó-vevő alkatrészek lehettek a gép csomagterében, orosz fegyverszállítói források ezt rögtön cáfolták.

Az orosz külügyi szóvivő tegnap közölte, Törökország veszélyeztette a gép fedélzetén utazó orosz állampolgárok életét, ezért Moszkva magyarázatot vár Ankarától. Alekszandr Lukasevics állította: a török fél nem tájékoztatta Oroszország ankarai nagykövetségét arról, hogy a gépen utazók között orosz állampolgárok is voltak, Moszkva erről csak az elektronikus médiából értesült. Az ankarai orosz nagykövetség követelte a török hatóságoktól, hogy kapcsolatba léphessen a gyerekekkel utazó 17 orosz állampolgárral. Ezt magyarázat nélkül, a két ország közötti konzuli egyezményt megsértve, elutasították. Az orosz utasokat nem engedték ki a repülőtérről, és nem gondoskodtak élelmezésükről sem – állította Lukasevics.

A török sajtó azt írta, a török különleges szolgálat néhány konténerre bukkant a gépen. Ezekben katonai célra használható adó-vevőkhöz szükséges alkatrészek voltak. Az NTV török hírtelevízió szerint olyan tárgyat is találtak, amelyről feltételezik, hogy rakétaalkatrész.

A török hatóságok tegnap engedélyezték, hogy a gép folytassa útját Damaszkuszba, de a lefoglalt eszközök nélkül. Egyes források szerint Moszkva nem állította le fegyverek szállítását Damaszkusznak annak ellenére, hogy Oroszország kétértelműen nyilatkozik arról, folytatja-e az utánpótlás szállítását Szíriának a helyzet súlyosbodása óta.

NATO-beli diplomáciai források szerint a török fegyveres erőket tegnaptól fokozott harckészültségbe helyezték. Az ITAR-TASZSZ-nak elmondták: „Ankara és Damaszkusz viszonyában a legrosszabb forgatókönyv szerint alakulnak az események”, a NATO folyamatosan elemzi a török–szíriai határon kialakult helyzetet. A hét elején a török légierő huszonöt F–16-os vadászgépet telepített a szíriai határ térségébe. A londoni IISS elemzője azt mondta, Törökország arra készül, hogy repüléstilalmi övezetet hozzon létre Szíria északi körzetei felett.

Eközben a szíriai felkelők ellenőrzésük alá vontak egy 5 km-es szakaszt a Damaszkuszt az északi nagyvárossal, Aleppóval összekötő autópályán, a szintén ellenőrzésük alatt álló Maarrat-en-Numán város magasságában. E város stratégiai fontosságát az adja, hogy Aszad elnök rezsimje csak rajta keresztül küldhet a fővárosból katonai erősítést Aleppóba. (MTI, TASR, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?