Kerry számára megnyílt az út a Fehér Házba?

Washington. Ismét jelentős fölénnyel, a szavazatok 39 százalékával John Kerry szenátor győzött az amerikai elnökválasztás folyamatának keddi New Hampshire-i fordulóján, ráduplázva január 19-i iowai diadalára. Howard Dean volt vermonti kormányzó erős második lett a voksok 26 százalékával.

Washington. Ismét jelentős fölénnyel, a szavazatok 39 százalékával John Kerry szenátor győzött az amerikai elnökválasztás folyamatának keddi New Hampshire-i fordulóján, ráduplázva január 19-i iowai diadalára. Howard Dean volt vermonti kormányzó erős második lett a voksok 26 százalékával. Amerikában azt mondják, aki New Hampshire-ben nyerni tud, azelőtt megnyílik az út a Fehér Házba.

Kerry ezzel a győzelmével megszilárdította elsőségét a Demokrata Párt elnökjelöltségére pályázó politikusok mezőnyében. A harmadik és a negyedik helyen, szorosan egymás nyomában Wesley Clark nyugalmazott tábornok és John Edwards szenátor követi egymást a voksok 13 illetve 12 százalékával. Joseph Lieberman szenátor 9 százalékot, Dennis Kusinich ohioi képviselő egy százalékot kapott. Al Sharpton fekete polgárjogi aktivista pár száz voksát százalékban ki sem fejezték. A részvétel az 1,3 millió lakosú államban rekordot döntött, 200 ezren adták le voksukat, dacolva a faggyal és a nagy hóval. Kerry beszédében kijelentette, hogy csak most kezdi el igazán a harcot, hogy legyőzze George Bush elnököt és kiakolbólítsa a Fehér Házból az oda beköltözött kőolaj- s gyógyszeripari lobbikat. Howard Dean nyilatkozatában elégedetten nyugtázta szilárd második helyezését, amely ismét lendületet ad kampányának.

A választókat kevésbé érdekelték a pályázók politikai elképzeléseinek finomságai, sokkal inkább azt mérlegelték, kinek van a legnagyobb esélye arra, hogy legyőzze Bush elnököt és sokan vélték úgy, hogy Howard Dean erre nem alkalmas. A Newsweek hírmagazin legfrissebb számában közzétett felmérés szerint John Kerry 3 százalékos különbséggel legyőzné George Busht, ha november 2-a helyett most tartanák az elnökválasztást. A pályázók árnyalatnyi különbségekkel valamennyien az egészségbiztosítási rendszer kiterjesztését, az iskolai oktatás színvonalának a javítását, igazságosabb adórendszert ígérnek és eltérő hangsúllyal bírálják az elnök iraki politikáját. New Hampshire mindössze 22 delegátust küld a Demokrata Párt július végi bostoni elnökjelölt-állító konvenciójára, ahol a győztesnek legalább 2162 delegátus szavazatára van szüksége a 4321 közül. A New Hampshire-i előválasztás jelentősége abban áll, hogy a győztesnek emelkedik az árfolyama, fokozza az emberek pozitív várakozását iránta. A jelöltek következő megméretése február 3-án lesz, amikor egyszerre hét államban tartanak előválasztást vagy küldöttválasztó pártgyűléseket (caususokat).

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?