Kerry nemzetbiztonsági politikájának alapelvei

Washington. A Fehér Ház elhódítására pályázó John Kerry szerint George Bush amerikai elnök anélkül rohant az iraki háborúba, hogy kimerítette volna a diplomácia lehetőségeit. Felrótta neki, hogy nem fogadta meg Theodore Roosevelt exelnöknek tanácsát: „szelíden szólj, de legyen nálad nagy furkósbot”.

Washington. A Fehér Ház elhódítására pályázó John Kerry szerint George Bush amerikai elnök anélkül rohant az iraki háborúba, hogy kimerítette volna a diplomácia lehetőségeit. Felrótta neki, hogy nem fogadta meg Theodore Roosevelt exelnöknek tanácsát: „szelíden szólj, de legyen nálad nagy furkósbot”. Kerry Seattle városában elmondott beszédében kijelentette, hogy az elnök és kormánya semmibe vette a hivatásos katonák tanácsait, de ő sosem helyezi majd az ideológiát a valóság elé.

A demokraták elnökjelöltje felvázolta nemzetbiztonsági politikájának négy irányelvét: új fejezetet nyit a szétzilált szövetségi politikában; korszerűsíti a fegyveres erőket; jobban kiaknázza az ország diplomáciai, hírszerzési lehetőségeit és gazdasági hatalmát; véget vet a közel-keleti kőolajtól való amerikai függőségnek. „Világszerte még mindig erős a vágyakozás az olyan Amerika iránt, amely ismét odafigyel és vezet, és amelyet tisztelnek is, nem csak félnek tőle.” Kerry szerint a kormányon kívül már mindenki kezdi megérteni, hogy nagy baj van Irakban, de az elnök ragaszkodik ahhoz, hogy tartsa az irányt. Vietnami katonai múltjára utalva hangoztatta, megtanulta a haditengerészetnél: ha az őrnaszád zátony felé tart, irányt kell változtatni. Első számú biztonsági célkitűzésének nevezte megakadályozni azt, hogy tömegpusztító fegyverek kerülhessenek a terroristák kezére. Kerry mintegy válaszolt Bush elnöknek az iraki kibontakozás útját felvázoló hétfői beszédére, amely gyakorlatilag a már ismert terveket foglalta össze. Kerry sem állt elő újdonsággal, a korábbiaknál keményebb hangvételű beszédének célja ugyanaz volt, mint az elnöké: határozottságot, erélyt mutatni a terrorizmus elleni harcban.

A Demokrata Pártban már jó ideje vita folyik arról, hogy Kerry szenátor mennyire tanúsítson óvatos visszafogottságot az iraki kérdésben. A párt szavazóinak többsége a felmérések szerint az amerikai erők haladéktalan kivonását szeretné, bármi legyen is a következménye. Kerry óvatoskodó, lekerekített élű állásfoglalásaival egyre távolabb kerül a párt bázisától. A katonai fellépésnek zöld utat adó kongresszusi határozatot Kerry is megszavazta, és egyre nehezebb megkülönböztetnie magát Bushtól, mivel az elnök ma már szintén azt mondja a szenátorral együtt, hogy az ENSZ-re kell támaszkodni és további országok bevonásával kell tehermentesíteni az Egyesült Államokat Irakban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?