A korlátozásoktól mentes szabad munkavállalás az Unió tagállamaiban a csatlakozás után is álom marad egyelőre. Mégis segítséget kaphatnak mindazok, akik az európai gazdasági térségben keresnek állást.
Kattintsunk, hogy dolgozhassunk
Az Eures elnevezésű internetes adatbázisban az európai gazdasági térség államainak állásajánlatai szerepelnek az Unió hivatalos nyelvein. A honlapon ország, nyelvterület, valamint munkakör szerint is tallózhatnak az érdeklődők. A konkrét álláslistákon kívül a munkavállalás általános feltételeiről szerepelnek adatok az Eures honlapján. ĺgy például az adott országban fizetendő adók, járulékok, a betegbiztosítás, a szociális juttatások mértékéről és hozzáférhetőségéről. Más internetes álláskereső portáloktól abban különbözik ez a rendszer, hogy májustól képzett tanácsadók segítségét is igénybe lehet venni.
A munkavállalók önéletrajzukat is elhelyezhetik az adatbázisban. Az európai állásközvetítő rendszer májustól már az Unió 25 tagországának, valamint Svájc, Norvégia és Izland álláslistáit is tartalmazza és a megélhetési körülményekről is tájékoztat. Csatlakozásunk után a szlovákiai állásajánlatok is felkerülnek az Eures honlapra. Februárban elkészült annak a szoftvernek a prototípusa is, amellyel a hazai munkaügyi hivatalok az Eures központoi adatbázisához csatlakozhatnak.
Az Eures adatbázisa azonban még nem teljes. A tagállamok eltérő belső szabályozása miatt ugyanis egyelőre nem minden állás kerül föl a közös honlapra. Míg Németország és Ausztria az öszszes munkalehetőség mintegy 70 %-át közzéteszi, addig Anglia ettől jelentősen elmarad. Az Európai Bizottság ezért a jövőben egységesíteni szeretné a szabályozást, hogy az álláshelyek valamennyi európai munkavállaló számára elérhetők legyenek.
Az Eures portálon sok alapvető információ is megtalálható. Például a helyi árak, az iskolarendszer jellemzői, a szociális juttatások, a kötelező járulékok nagysága. A külföldön munkát vállalónak ugyanis nemcsak a munkabért kell számításba vennie, hanem például azt is, hogy mennyit kell elköltenie belőle a megélhetéshez az adott országban.
Kezdődik az agyelszívás
A következő öt évben jelentős agyelszívásnak válnak áldozataivá a csatlakozó országok, derül ki az Európai Bizottság és az Európai Alapítvány közös felméréséből: az egyetemisták és a tanulmányaikat befejező fiatalok 2-3 százaléka szándékozik külföldön munkát vállalni.
Az elit elvándorlása miatt jó néhány következménnyel kell számolni. Egyrészt a tizenötök tehetséges és képzett munkaerőre számíthatnak. Ugyanakkor hátrányos számukra, hogy a tanult „keletiek” könnyűszerrel kiszorítják a kevésbé képzett honi dolgozókat.
A csatlakozó országok szempontjából a veszteség érzékenyen érinti a gazdasági növekedési potenciált. Ugyanakkor ezek a társadalmak kénytelenek lesznek szembesülni a fiatalok rétegét érintő apadás egyéb, hátrányos következményeivel is. (mtv, ú, euro.hu)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.