Kabul háborús övezetté vált

Kabul. Öt iszlamista fegyveres megtámadta hétfőn a kabuli katonai akadémia őrségét, öt órán át tűzpárbajt vívtak a katonákkal, de nem tudtak bejutni az intézménybe. Az összecsapásban meghalt 11 katona és négy támadó, 16 katona megsebesült, egy támadót élve elfogtak.

Kabul. Öt iszlamista fegyveres megtámadta hétfőn a kabuli katonai akadémia őrségét, öt órán át tűzpárbajt vívtak a katonákkal, de nem tudtak bejutni az intézménybe. Az összecsapásban meghalt 11 katona és négy támadó, 16 katona megsebesült, egy támadót élve elfogtak. A támadás elkövetőjeként az Iszlám Állam dzsihádista szervezet jelentkezett.

A fegyveresek robbanószerrel, rakétagránátokkal és gépkarabélyokkal felfegyverkezve támadták meg az akadémiát őrző katonák őrhelyét. Két támadó már az akció elején felrobbantotta magát, kettőt pedig tűzharcban lőtték le a katonák. Az ország egyik volt alelnökéről, Fahim marsallról elnevezett akadémia Kabul nyugati peremén található. Tavaly októberben 15 katonaiskolás halt meg a brit erők segítségével korszerűsített akadémia kapujánál, amikor egy öngyilkos merénylő felrobbantotta a létesítmény területéről kihajtó autóbuszt.

Egy hónapon belül ez volt a negyedik nagyszabású fegyveres támadás az afgán fővárosban, ráadásul alig két nappal követi a Kabul kormányzati negyedében végrehajtott, a tálib lázadók által vállalt robbantásos merényletet, amelyben legalább 103 ember vesztette életét, és 235-en sebesültek meg. A merénylet miatt az afgán kormány nemzeti gyásznapot hirdetett vasárnapra. Egy héttel korábban a kabuli Hotel Intercontinentalt támadták meg tálib szélsőségesek, az akkori terrorcselekményben 43 ember vesztette életét.

Kína régóta aggódik amiatt, hogy a bizonytalan afganisztáni helyzet átterjedhet Kína nyugati, Hszincsiang tartományára, ahol ujgur őslakosok élnek, illetve, ahol az elmúlt években számos, a hatóságok szerint muzulmán szélsőségesek által végrehajtott erőszakos cselekmény történt. Kína együttműködik Pakisztánnal és az Egyesült Államokkal is, hogy béketárgyalásokkal vessenek véget a tálibok felkelésének Afganisztánban, akiket az amerikaiak vezette erők távolítottak el a hatalomból 2001-ben. A távol-keleti nagyhatalom tavaly létesítette első külföldi támaszpontját, Dzsibutiban a Vörös-tenger stratégiai jelentőségű bejáratánál. Peking korábban cáfolta, hogy további külföldi bázisok megteremtését tervezi, az Egyesült Államok azonban arra számít, Kína következőként Pakisztánban létesítene külföldi katonai támaszpontot. A közép-ázsiai térség történéseire összpontosító Ferghana News orosz hírügynökség a napokban arról számolt be, hogy Kína támaszpontot építene Afganisztán északi részén. azonban Peking ezt is cáfolta és alaptalan híresztelésnek nevezte.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?