Juscsenko letette a hivatali esküt

Kijev. Az alkotmányra és a Szentírásra esküdött fel hatvannégy ország küldötte, előtt Viktor Juscsenko, az új ukrán elnök, akit az utcán több százezer híve és pár száz ellenfele várt.

Juscsenko jobb kezét az ukrán alkotmányra és a Pereszopnici Szentírásra, az első ukrán nyelvű bibliára helyezve elmondta az eskü szövegét, majd átvette az alkotmánybíróság elnökétől a beiktatásra vonatkozó okmányokat és a hatalom jelképeit. TASR/AFPA kijevi parlamentben tegnap tartott ünnepélyes beiktatáson a törvényhozás tagjain kívül 64 külföldi küldöttség vett részt. Szlovákiát Ivan Gašparovič államfő képviselte a beiktatási ünnepségeken.

A himnusz elhangzása után Jaroszlav Davidovics, a Központi Választási Bizottság elnöke ismertette az elnökválasztás eredményét, majd Mikola Szelivon, az alkotmánybíróság elnöke bejelentette, hogy a megválasztott elnök eleget tesz valamennyi alkotmányos előírásnak.

Erős Ukrajnát!

A parlamenti szónoki emelvényen mondott beszédében az új államfő emlékeztetett: jegybanki elnökként, kormányfőként és a Mi Ukrajnánk tömörülés elnökeként e helyen korábban a demokratikus és független Ukrajna megteremtését szorgalmazta, s a mai nap bizonyította, hogy nem voltak hiábavalóak az erőfeszítései. Az állampolgárok kivívták a tisztességes választásokhoz való jogot – mutatott rá, a második forduló megismétlését eredményező több százezres tüntetésekre utalva. Közölte: a cél az erős és demokratikus Ukrajna megteremtése. A beiktatáson jelen voltak a független Ukrajna előző elnöke, Leonyid Kravcsuk és Leonyid Kucsma. Meghívták Viktor Janukovics volt kormányfőt is, Juscsenko választási ellenfelét, ő azonban távol maradt. Mintegy száz híve megpróbált a parlamentéhez vonulni kék-fehér zászlókkal, de a rendőrség megállította őket.

Narancssárga szalagok

A beiktatási ceremónia után Juscsenko és a vendégek a szomszédos Mária-palotához vonultak, ahol katonai tiszteletadással fogadták az új elnököt.

Az ünnepségsorozat következő részében Juscsenko, a vendégek, a parlamenti képviselők a Függetlenség terére vonultak, ahol az új elnök beszédet mondott. A tér az ünnepség alkalmából narancsszínűbe öltözött: a környező épületek oszlopait narancssárga szalagok díszítették.

Mi Ukrajnánk jobboldali ellenzéki tömörülés jelöltjeként nyerte meg az 2004. évi elnökválasztást, és lett az 1991 óta független Ukrajna harmadik államfője. A Mi Ukrajnánk rendelkezik a legnagyobb létszámú frakcióval a parlamentben. Legnagyobb a támogatottsága Nyugat-Ukrajnában és az ország középső részén, így a közel hárommilliós lélekszámú fővárosban, Kijevben is.

Ma Moszkvába látogat

Ellenfelei nacionalizmussal és azzal vádolták meg, hogy meg kívánja osztani az ukránajkú Nyugat- és az oroszajkú Kelet-Ukrajnát. A sajtó a nevét leggyakrabban a Nyugat-barát jelzővel együtt emlegeti. Ukrajna euroatlanti integrációja mellett foglalt állást, de egyidejűleg pragmatikus jószomszédi viszonyt szorgalmaz Ukrajna legfontosabb kereskedelmi partnerével és legnagyobb szomszédjával, Oroszországgal is. Ma Moszkvába látogat, majd holnap Strasbourgban, az Európa Tanács parlamenti közgyűlése előtt kívánja ismertetni európai integrációs terveit.

Választási programjában a hazai munkaerőpiac javítását, a külföldi működőtőke-befektetések növelését, a kis- és középvállalatok helyzetének javítását és a korrupció visszaszorítását ígérte.

Amerika segítséget ígért

Az Egyesült Államok segítségét ígérte az ukrán politikai reformok előremozdításához és a gazdasági növekedés biztosításához Colin Powell távozó amerikai külügyminiszter tegnap, röviddel a megválasztott ukrán elnök, a nyugatbarát Viktor Juscsenko beiktatási ünnepsége előtt. „Azt hiszem, hogy sok mindenben segíthetnénk“ – jelentette ki Powel újságírók előtt azon a repülőgépen, amely Washingtonból Kijevbe vitte őt. Az Egyesült Államok határozottan támogatta azt a fordulatot, amely lehetővé tette, hogy decemberben Juscsenkót válasszák elnökké – oroszbarát vetélytársával, Viktor Janukoviccsal szemben –, miután az ukrán elnökválasztás 2. fordulójában jelentős csalások történtek. Powell kijelentette, hogy az új ukrán elnökkel meg kívánja vitatni azt a döntést is, amelynek értelmében Ukrajna kivonná katonáit Irakból. (m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?