Moszkva. Váratlanul érte a nemzetközi közösséget a kardcsörtetéstől sem mentes orosz–ukrán határviszály, a nyugati fővárosokban egyelőre értetlenül szemlélik az eseményeket. Jó hír, hogy a felek tárgyalásos úton próbálnak megegyezni; egy súlyosabb konfliktus senkinek az érdekeit nem szolgálná.
Jegelik a konfliktust
Az orosz kormányfő úgy látja, hogy a felek legkorábban 2-3 hónap alatt tudnak majd megoldást találni az Azovi-tengeri határkijelölés kérdésében. Közölte, hogy a külügyminiszterek már a jövő héten egyeztetnek. Véleménye szerint különböző térképek különbözőképpen mutatják a fölnyelv hovatartozását, de a fő kérdés nem is Tuzla hovatartozása, hanem az egész Azovi-tenger státusa. Mint mondta, Oroszország nem is tekinti szigetnek ezt a tengeri földnyúlványt. Kijelentette ezenkívül: nem kizárt – ha az ökológusok célszerűnek ítélik – , hogy a töltést egészen Tuzláig kiépítik. Ez esetben lehet, hogy az országhatár Tuzlát fogja átszelni. Kaszjanov azt mondta, hogy jelenleg nincsenek kijelölve tengeri határok, ezért az egyoldalú lépések nem járnak eredménnyel. Hibának nevezte, hogy a krasznodari hatóságok az ukrán fél értesítése nélkül fogtak hozzá a töltés építéséhez. Mint mondta, a védőgátról nem Moszkva döntött. Oroszországnak az az álláspontja, hogy csak a tengerfeneket osszák fel egymás között, a vízfelszín maradjon közös használatban. Kaszjanov szerint a tengerfenék felosztására az ott található olajkincs kiaknázása miatt van szükség. Viktor Janukovics ukrán miniszterelnök viszont azt mondta: Ukrajna az ukrán alkotmány szellemében kívánja rendezni Tuzla kérdését. Kijelentette: az ukrán alaptörvény szerint az államhatár a Kercsi-szorosban a vízfelszínen húzódik. Leszögezte: Tuzla – mindegy hogy sziget vagy földnyelv – Ukrajna elidegeníthetetlen része. Végül mindkét miniszterelnök arra szólította fel a politikusaokat, ne szítsák a szenvedélyeket a Kercsi-szoros körül.
Oroszország és Ukrajna között amiatt alakult ki feszültség, hogy az orosz Krasznodari terület töltést kezdett építeni az Azovi-tengert a Fekete-tengerrel összekötő Kercsi-szorosban az ukrán fennhatóságú Tuzla szigete irányában. A krasznodari hatóságok a szeptember 29-én kezdődött védőgátépítést környezetvédelmi indokokkal támasztották alá, azzal érveltek, hogy a tenger rombolja a Tamani-félsziget partját. Kijev viszont Ukrajna területi integritását látta veszélyben. A félbemaradt töltést 120-150 méter választja el Tuzlától, ahol az ukrán határőrség lőállásokat épített ki és tankcsapdákat állított fel. Az ukrán hadsereg a napokban rakétagyakorlatot tartott a Krímben.
Nem könnyű igazságot tenni
Moszkva. Alekszandr Tkacsev, a Krasznodari terület kormányzója szerint Ukrajna jogtalanul tart igényt Tuzla szigetére. Az Azovi-tengert a Fekete-tengerrel összekötő Kercsi-szorosban fekvő Tuzla szigete 1941-ben, az orosz szovjetköztársaság legfelsőbb tanácsa elnökségének rendelete alapján került a Krímhez (majd később, 1954-ben a Krím félszigettel együtt a Kreml átadta Ukrajnának). Kijev erre a rendeletre hivatkozik, de Tkacsev szerint alaptalanul, mert az akkor érvényes 1937-es alkotmány értelmében ilyen kérdésben kizárólag a legfelsőbb tanácsnak lett volna joga dönteni, nem pedig az elnökségnek. Tkacsev üdvözölné, ha az ukránok is összekötnék a Krím félszigetet a földnyelvvel, sőt az lenne a legideálisabb, ha idővel híd ívelne az ukrán és az orosz félsziget között, hiszen „egy népről van szó”. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.