Izrael rákényszerül a területi engedményekre

Tel-Aviv. Ariel Saron tegnap először ismerte el, hogy a béke érdekében kormánya kénytelen lesz területeket átadni a palesztinoknak. Az izraeli kormányfő tel-avivi sajtóértekezletén jelentette ezt be, de sem a kiürítendő helységekről, sem a várható visszavonulás határidejéről nem volt hajlandó nyilatkozni.

Tel-Aviv. Ariel Saron tegnap először ismerte el, hogy a béke érdekében kormánya kénytelen lesz területeket átadni a palesztinoknak. Az izraeli kormányfő tel-avivi sajtóértekezletén jelentette ezt be, de sem a kiürítendő helységekről, sem a várható visszavonulás határidejéről nem volt hajlandó nyilatkozni. Saron, aki hosszú időn át az Izrael által megszállt területeken létesült zsidó telepek védelmezője volt, nemrégiben kijelentette: az izraeliek és a palesztinok közötti feszültség enyhítésére egyoldalú lépésekre készül, amit mostani sajtóértekezletén sem fejtett ki. Megerősítette ugyanakkor, hogy az Izrael biztonsága szempontjából létfontosságúnak ítélt ciszjordániai előretolt telepek fennmaradnak. Zeév Boim izraeli helyettes védelmi miniszter néhány órával a kormányfői sajtóértekezlet előtt közölte, hogy Izrael legalizálni kíván több ciszjordániai zsidó telepet, amely az elmúlt három évben engedély nélkül létesült. Az izraeli szándék a közel-keleti rendezést célzó nemzetközi útiterv nyilvánvaló megsértése, és ellentmond a zsidó államnak az USA-val szemben vállalt kötelezettségével is – írta az AP amerikai hírügynökség. Saron elismerte, hogy számos kérdésben nem egyezik Izrael és az USA véleménye, de hangsúlyozta: a biztonságot érintő kérdésekben nem hajlik meg a washingtoni bírálatok előtt. Kijelentette, hogy Ciszjordániában nem állítják le, hanem éppenséggel gyorsítják a biztonsági kerítés építését, mert az elengedhetetlen Izrael védelme szempontjából.

Az izraeli politikusok különösebb megrendülés nélkül fogadták az Izraelnek adott hitelgarancia csökkentéséről szóló szerdai amerikai bejelentést, míg a palesztinok keveslik a szankciót. Ehud Olmert izraeli miniszterelnök-helyettes úgy vélekedett, hogy Amerika ezzel a lépéssel semmilyen politikai nyomást nem tud gyakorolni Izraelre. Zalman Soval miniszterelnöki főtanácsadó kiemelte, hogy Izrael számára állampolgárainak biztonsága többet ér, mint a pénzátutalások. Cipi Livni, a bevándorlók beilleszkedésével foglalkozó miniszter elmondta: Izrael számára az a fontos, hogy a biztonsági kerítés által minél nagyobb számban kerüljenek izraeli területre a telepeken élő izraeli állampolgárok. Az amerikai kormányzat közel 290 millió dollárral kevesebb hitelfelvételt garantál Izrael számára, amiért a zsidó állam folytatja telepek létesítését a palesztin területeken. Ez azt jelenti, hogy Izrael ugyanezen összeghez magasabb kamatokért juthat az USA-ban, a három év alatti kifizetésre kerülő további 9 milliárd dollárra viszont továbbra is érvényes az amerikai garancia.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?