Izrael kivonulhat a Golánról?

Jeruzsálem. Móse Jaalon izraeli vezérkari főnök szerint Izrael lemondhatna egy békemegállapodás ellenében a Szíriától elhódított Golán-fennsíkról, hiszen a hadsereg akkor is képes lenne megvédeni az ország határait.

Jeruzsálem. Móse Jaalon izraeli vezérkari főnök szerint Izrael lemondhatna egy békemegállapodás ellenében a Szíriától elhódított Golán-fennsíkról, hiszen a hadsereg akkor is képes lenne megvédeni az ország határait.

Izraeli vezetők korábban mindig úgy érveltek, hogy az 1967-ben elfoglalt fennsík feladása sebezhetővé tenné az ország északi részét a szíriai támadásokkal szemben, ezért katonai megfontolásokból sem engedhető meg a terület viszszaadása. „Katonai szempontból nézve a dolgot eljuthatunk egy megállapodásig Szíriával a Golán-fennsík feladásáról” – jelentette ki a tábornok a Jediót Ahronót című napilapban tegnap megjelent interjúban. A tábornok úgy véli, hogy „a hadsereg meg tudja védeni Izrael bármely határát”, s még akkor is képes lenne erre, ha esetleg politikai döntés születnék a kivonulásról. Ez az első alkalom, hogy egy izraeli vezérkari főnök kivonulást helyezett kilátásba a Golán-fennsík egész területéről. Damaszkusz feltételként szabja bármiféle Izraellel kötendő békeegyezséghez a Golán visszaadását.

Izraelnek a kormány egyoldalú szétválasztási tervében szereplő négynél több ciszjordániai telepet kell majd kiürítenie – közölte Ehud Olmert izraeli miniszterelnök-helyettes. Olmert ezt az Izraelre nehezedő nemzetközi nyomással indokolta, valamint azzal, hogy Izrael zsidó állam kíván maradni. Ez volt az izraeli vezetők által tett egyik legegyértelműbb nyilatkozat arról, hogy a szétválasztási terv a Ciszjordánia nagyobb részéről való, a palesztin állam megteremtéséhez helyet biztosító izraeli kivonulásnak az első szakasza lehet. Olmert később a televízióban kijelentését azzal tompította, hogy a további kivonulásra csak később kerülne sor. „Ez most minden bizonnyal nem szerepel napirenden” – hangsúlyozta.

Ariel Saron kormányfő kivonulási terve értelmében Izrael a jövő év végég felszámolna valamennyi gázai övezetbeli zsidó telepet, vagyis 21-et. A terv részét képezi négy kisebb ciszjordániai telep kiürítése is. Az izraeli televízió szerint Ariel Saron nemtetszését fejezte ki helyettesének a további kivonulásra vonatkozó szavai miatt. Gázában mintegy nyolcezer, míg Ciszjordániában több mint 230 000 zsidó telepes él.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?