Izrael Európát bírálja

Jeruzsálem/Róma/Brüsszel. Élesen bírálta Ariel Saron izraeli kormányfő annak az európai uniós felmérésnek az eredményét, amelyben a megkérdezettek többsége Izraelt nevezte meg a világbékét leginkább fenyegető országként. Romano Prodi, az EB elnöke is aggasztónak nevezte tegnap a felmérést.

Saron Silvio Berlusconi olasz államfővel, az EU soros elnökével is beszélt a jelentésről. „Tudjuk, hogy az európai közvélemény nem homogén, Izraelnek számos barátja van Európában, köztük Olaszország. Reméljük, hogy az antiszemitizmus térnyerését ellenzők elsöprik mindazokat, akik Európában Izrael ellenségei” – mondta Saron Berlusconinak. Az olasz kormányfő a maga részéről meglepetésének és felháborodásának adott hangot a közvélemény-kutatás eredménye miatt. Tendenciózusnak nevezte az Izraellel kapcsolatos kérdés megfogalmazását, és hangoztatta, hogy az eredmény nem tükrözi az európaiak többségének véleményét. Az olasz sajtó is aggasztónak ítélte a felmérés eredményeit, a lapok egyetértettek abban, hogy az antiszemitizmus erősödése ellen minél előbb konkrét lépéseket kell tenni elsősorban a közel-keleti békés rendezés előmozdításával. Franco Frattini külügyminiszter elhatárolódott a felméréstől, már a kérdésfelvetést is megtévesztőnek minősítette, s azt hangoztatta, hogy a háború és béke igen érzékeny kérdéseiben nagyon óvatosan kell bánni a felmérésekkel. Telefonon beszélt Szilvan Salom izraeli külügyminiszterrel, aki szerint a közzétett adatok meghamisítják a valóságot. Izraelnek az EU mellett működő brüsszeli képviselete sajnálkozásának adott hangot amiatt, hogy az európaiak „a jelek szerint semmit nem érzékelnek a terrorcselekmények izraeli áldozatainak a szenvedéseiből”. A közlemény szerint Izraelt „nemcsak szomorúsággal tölti el, de meg is botránkoztatja, hogy az európaiak a legrosszabb pária országok és terrorista szervezetek szintje alá helyezik a zsidó államot”. Továbbá azzal vádolja a felmérés készítőit, hogy eleve részrehajlóan fogalmazták meg a kérdéseket, ezért nekik kell vállalniuk a következményeket a hasonlóan részrehajló válaszokért.

Az Eurobarométer hétfőn hozta nyilvánosságra eredményeit. Az októberben 7500 fős mintán végzett telefonos közvélemény-kutatás központi témája Irak újjáépítése volt, de készítői a közel-keleti konfliktussal és általában a világbékét fenyegető veszélyekkel kapcsolatban is tettek fel kérdéseket. A megkérdezett európaiak 59 százaléka úgy vélte, jelenleg Izrael jelenti a legnagyobb fenyegetést a világbékére nézve. Izrael mögött a megkérdezettek azonos hányada, 53 százaléka említette Észak-Koreát, Iránt és az Egyesült Államokat. Mögöttük egy százalékponttal lemaradva következik Irak. A Los Angeles-i Simon Wiesenthal központ már a múlt héten erélyesen tiltakozott a felmérés miatt, amelyet megdöbbentőnek és antiszemitának minősített. Szóvivője szerint az eredmények „ellentmondanak a józan észnek, és rasszista fantáziák termékei”. A brüsszeli bizottság illetékeseinek tudomása szerint hivatalosan eddig egyik érintett ország kormánya sem lépett érintkezésbe Brüsszellel ez ügyben. Az éles reagálásokkal kapcsolatban a szóvivők leszögezték, hogy a bizottság információforrásként, tanulmányozás céljából készítteti és teszi közzé az ilyen felméréseket, és azok eredményeiről nem kíván politikai állásfoglalást kialakítani.

Romano Prodi, az Európai Bizottság vezetője tegnap kiadott közleményében leszögezte: a felmérés eredménye nem egyezik sem a bizottság álláspontjával, sem politikájával. Izraelben ugyanis az EB-t vádolják, mert az EU közvéleménykutató-intézete, az Eurobarométer ezen testület fennhatósága alatt működik. Prodi most úgy nyilatkozott, hogy a közvélemény-kutatás eredményei „olyan előítélet továbbélését jelzik, amelyet minden habozás nélkül el kell ítélni. Ha pedig ez az eredmény a héber világgal kapcsolatos, még mélyebb és még általánosabb előítélet jele, akkor a mi visszautasításunk is még radikálisabb”. Hozzátette: „abban az Európában, amely a háború és a holokauszt szörnyűségeire való reagálásként jött létre, nincs semmiféle hely, semmiféle tolerancia az antiszemitizmus számára”.

A Le Soir című belga lap tegnap azt írta, hogy a bizottság mindenképpen bakot lőtt: azt ugyanis nehéz elképzelni, hogy illetékes szervei ne vettek volna részt a kérdések összeállításában. Márpedig nem lehet egy sorba állítani Izraelt, az Egyesült Államokat, no meg mondjuk Iránt és Észak-Koreát. „Európa elmulasztott egy alkalmat a hallgatásra” – mondta a lapnak egy név nélkül nyilatkozó bizottsági illetékes.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?