<p>Az ENSZ hétfőn 3,5 milliárd dollár értékű segélytervét ismertette a Törökországban élő szíriai menekültek számára.</p>
Ismertette az ENSZ segélytervét a Törökországban élő szíriai menekültek számára
A pénzből részben célzottan támogatnák a Törökországban menedéket kereső szíriaiakat, másrészt pedig a helyi lakosságot segítenék a menekültek befogadásában.
A világszervezet üdvözölte, hogy a török hatóságok már korábban hozzáférést biztosítottak a menekülteknek az ország munkaerőpiacához, az oktatási-, illetve egészségügyi ellátó rendszeréhez.
"Törökországnak megvan a tapasztalata, hogy miként lehet nagyszámú menekültet és migránst ésszerűen ellátni" - jelentette ki Irena Vojácková-Sollorano, az ENSZ helyi koordinátora Ankarában. Az ország példája azt mutatja, hogy "nincs ok a pánikra". Törökországban jelenleg mintegy 2,75 millió szíriai menekült él, 300 ezren közülük állami fenntartású menekülttáborokban, a többiek pedig különböző közösségeknél szereztek maguknak lakhatást.
Az ENSZ-segélyterv része a január 24-én Helsinkiben bemutatott 2017-es és 2018-as évekre vonatkozó úgynevezett Regionális Menekültügyi és Rugalmassági Tervnek. A Regional Refugee and Resiliance Plan 2017-2018 (3RP) összesen 4,6 milliárd dollárt helyez kilátásba Törökországnak, Egyiptomnak, Libanonnak, Jordániának és Iraknak. Tavaly a segélytervet 66 százalékban az ENSZ-tagállamok hozzájárulásaiból finanszírozták, ami bár jóval nagyobb arány volt a 2015-ös évhez képest, még mindig kevésnek számít.
A menekültek törökországi ellátása költségeinek oroszlánrészét Ankara viseli. "Törökország jelentősen több támogatást érdemel és szüksége is van rá" - mondta Jean-Marie Garelli, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) törökországi képviselője.
Összesen 11 ENSZ-szervezet és 26 civil partnerszervezet vesz részt a segélytervben.
A világszervezet a többi között fontosnak tartja a hozzáférés javítását az oktatási rendszerhez. Az ENSZ úgy tudja: hozzávetőleg 380 ezer menekültgyerek nem jár iskolába Törökországban. Ugyanakkor az élelmiszer- és, az egészségügyi ellátás, valamint a munkaerőpiaci résztvétel terén is lát hiányosságot a világszervezet. ENSZ adatok szerint sok szíriai él szegénységben, ami miatt egy részük koldulni kényszerül, gyerekeiket pedig dolgozni küldik. A szegénység miatt nem ritkák a gyerekházasságok sem.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.