<p>A nagyhatalmaknak és Teheránnak még nem sikerült megállapodásra jutniuk az iráni atomprogramról szóló bécsi tárgyalásokon - jelentette ki Laurent Fabius francia külügyminiszter vasárnap, mielőtt hazaindult Párizsba.</p>
Iráni atomprogram - Nem sikerült áttörést elérni a tárgyalásokon
"Alapos vitát folytattunk, de még mindig nem jutottunk megállapodásra" - közölte a francia diplomácia vezetője. Fabius ennek ellenére hasznosnak nevezte az egyeztetéseket és leszögezte, hogy azok folytatódni fognak. Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter ezzel párhuzamosan arra figyelmeztetett, hogy nincs már sok idő hátra a végleges egyezség megkötésére kitűzött - július 20-ai - határidőig.
"Nem mondhatom biztosan, hogy addigra megegyezés születik. A labda Irán térfelén van. Remélem, hogy a hátralévő napok elegendőek lesznek arra, hogy Teherán megfontolja a kérdést" - mondta Steinmeier. Egyelőre nem tudni, hogy a nagyhatalmak és Irán készek-e a határidő meghosszabbítására, hogy legyen elegendő idő a tárgyalásokra. Az amerikai külügyminiszter a jövő vasárnap lejáró határidőről a következőket mondta: "Jelenleg nem vagyunk abban a helyzetben, hogy döntsünk a tárgyalások lehetséges meghosszabbításáról, de az uralkodó nézet az, hogy ha az ideiglenes egyezményben foglalt hathónapos időszak végéig nem tudunk eredményt elérni, akkor nincs túl nagy hajlandóság arra, hogy újabb hat hónappal meghosszabbítsuk a határidőt".
Nagy-Britannia, Franciaország, Németország és Irán a külügyminiszterét küldte Bécsbe, Oroszország és Kína viszont alacsonyabb szinten képviseltette magát a találkozón. A nemzetközi közösség arra igyekszik rávenni Teheránt, hogy adjon objektív garanciákat arra, hogy nem gyárt atomfegyvert, cserében pedig felajánlják az iráni gazdaságot érintő korlátozások feloldását.
Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő vasárnap ismét arra figyelmeztetett, hogy katasztrofális következményekkel járna, ha Irán a jövőben is képes lenne uránt dúsítani. A miniszterelnök azzal vádolta meg Teheránt, hogy olyan megállapodásra törekszik, amely lehetővé tenné, hogy az ellene korábban bevezetett szankciók feloldása mellett továbbra is az atomhatalmi státus küszöbén maradjon, azaz megőrizze azt a képességét, hogy legfeljebb néhány hónapon belül atomfegyvert tudjon előállítani.
A miniszterelnök a Fox News Sunday című amerikai tévéműsornak adott interjúban kiemelte, hogy ez óriási csapás lenne az Egyesült Államokra és az egész világra nézve. "Ez egy nagyon rossz megállapodás lenne, rosszabb, mint ha egyáltalán nem lenne semmilyen megállapodás" - állította Netanjahu.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.