<p>Az iráni külügyminiszter leszögezte kedden, hogy a hazájában gyártott ballisztikus rakétákat soha nem használnák más országok megtámadására, a velük végrehajtott kísérletekre pedig nem vonatkozik sem a nagyhatalmak és Teherán között létrejött nukleáris megállapodás, sem pedig az ENSZ Biztonsági Tanácsának az egyezséget jóváhagyó határozata.</p>
Irán nem akar támadni a ballisztikus rakétákkal
"A rakéták nem képezik részét az atomalkunak. Irán soha nem fogja a területén gyártott rakétákat más ország megtámadására használni" - hangsúlyozta Mohamed Dzsavád Zaríf Jean-Marc Ayrault francia külügyminiszterrel Teheránban közösen tartott sajtótájékoztatón. Az iráni tárcavezető hozzátette: egyetlen, nukleáris robbanófej hordozására alkalmas iráni rakétát sem gyártottak. Ez az, amit kifejezetten tilt Iránnak az ENSZ BT erről szóló határozata.
A francia tárcavezető - aki kétnapos hivatalos látogatásra érkezett az iráni fővárosba - az újságíróknak azt mondta, Franciaország súlyos aggodalmának adott hangot Irán ballisztikusrakéta-kísérlete miatt, amely - mint hozzátetette - árt a nemzetközi közösség Iránba vetett bizalmának, továbbá megsérti az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2231-es számú határozatát.
Egy amerikai tisztviselő hétfőn közölte, hogy Irán közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát tesztelt, amely több mint 1000 kilométer megtétele után megsemmisült. Ezzel a rakétatípussal legutóbb tavaly júliusban hajtottak végre kísérletet.
Zaríf óva intette az Egyesült Államokat attól, hogy az iráni ballisztikusrakéta-programmal kapcsolatban "ürügyet" keresve "újabb feszültségeket" teremtsen. "Reméljük, hogy Irán védelmi programjának ügyét" az új amerikai vezetés "nem használja ürügyként" arra, hogy "újabb feszültségeket idézzen elő" - hangsúlyozta az iráni külügyminiszter, aki nem erősítette meg, és nem is cáfolta a rakétakísérlet végrehajtásáról szóló amerikai közleményt.
Ayrault a sajtótájékoztatón kitért Donald Trump amerikai elnök bevándorlást szigorító és más országok mellett Iránt is érintő rendeletére, amelynek szerinte "semmi köze a terrorizmus elleni küzdelemhez". A francia elnök úgy látja, hogy az amerikai kormány intézkedése "veszélyes" és "diszkriminatív".
Teherán szombaton megdöbbenéssel reagált arra a hírre, hogy az amerikai elnök hét, muszlim többségű ország állampolgárait kitiltotta az Egyesült Államokból, és válaszlépéssel fenyegetőzött. Az iráni hatóságok attól tartanak, hogy a washingtoni döntés csak tovább szítja a feszültséget a Nyugat és a muszlim világ között. Trump ráadásul kampánya során az Irán és a nagyhatalmak közötti atomalku felülvizsgálását hangoztatta. A francia külügyminiszter kedden értésre adta: Franciaország azt szeretné, ha a 2015-ben kötött nukleáris megállapodást tiszteletben tartanák a felek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.