<p>Irán legfőbb vallási és politikai vezetője óva intette a politikusokat attól, hogy a bizonytalanság érzését keltsék az országban, szigorú figyelmeztetést intézve az ellenzékhez hétfőn, azt követően, hogy a reformerők egyik legjelesebb alakja népszavazást javasolt a kormányról.</p>
Irán legfőbb vezetője figyelmeztette az ellenzéket
Szajed Ali Hamenei ajatolláh az ország vezetőinek körében elmondott beszédében megismételte azt a vádat, hogy külföldről, különösen a nyugati tömegtájékoztatási eszközök révén, támogatták a június 12-i elnökválasztást követő tüntetéseket, zavargásokat. A keményvonalas ajatolláh felszólította Irán politikai elitjét, hogy legyen óvatos állásfoglalásaiban, mert "nincs annál nagyobb bűn, mint ártani az ország biztonságának".
"Bármi legyen rangja és címe, a nép megveti azokat, akik a bizonytalanságba akarják taszítani a társadalmat - mondta Hamenei. Hozzátette: - Elitünknek ébernek kell lennie. Minden szó, minden cselekedet, minden elemzés, amely segít (ellenségeinknek), a nép akarata ellen való."
Ali Akbar Hasemi Rafszandzsani volt iráni elnök a teheráni egyetem területén tartott pénteki imán, a reformok több tízezer támogatójának jelenlétében kijelentette, hogy az ország válságban van, Mahmúd Ahmadinezsád elnök erősen vitatott újraválasztásakor sok iráni "bizonyos mértékig elvesztette" a hatalomba vetett bizalmát, és azt "vissza kell nyerni". Mohammad Hatami volt elnök ennek nyomán egyenesen azt javasolta, hogy népszavazáson döntsenek a kormány legitimitásáról, és a szavazást egy független testület ellenőrizze. Ilyen testületként említette a Rafszandzsani által vezetett Szakértők Tanácsát.
Az iráni alkotmány alapján népszavazást csak az ország legfőbb vallási és politikai vezetője írhat ki. Az országban minden szavazást a - jelenleg alapvetően konzervatív - vallási méltóságokból álló, nagyhatalmú Őrök Tanácsa ellenőriz.
Az ellenzéki Mir Hoszein Muszavi, aki vesztesként került ki az Ahmadinezsáddal vívott elnökválasztási párharcból, hétfőn felszólította az hatóságokat, hogy engedjék szabadon az őrizetbe vett tüntetőket. "Ki hisz abban, hogy ezek az emberek, sokan közülük neves személyiségek, külföldiekkel együtt azon munkálkodnak, hogy veszélybe sodorják az ország érdekeit?... Azonnal szabadlábra kell helyezni őket" - mondta Muszavi a foglyok családtagjaival tartott találkozón. Hozzátette, hogy a reformpárti tüntetők letartóztatásával nem lehet megoldani az elnökválasztás miatt kialakult vitát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.