Irak Iránt tekinti első számú ellenségének

Nedzsef/Bagdad/London. A síiták szent városában tartott tegnapi sajtóértekezletén Muktada asz-Szadr radikális hitszónok kijelentette: „Nedzsefet az utolsó csepp véremig védelmezni fogom a megszállással szemben”. Ebben a városban öt nap alatt több mint 360 síita fegyverest öltek meg az amerikai erők.

Gyakorlati oktatás asz-Szadr síita fegyvereseinek táborábanReuters-felvételEgy névtelenül nyilatkozó amerikai tiszt tegnap elmondta: a harcok kedden történt kirobbanásától vasárnap estig asz-Szadr legalább 360 fegyveresét ölték meg. (A Mahdi Hadserege néven ismert síita milícia nem sokkal korábban azt közölte, hogy a harcokban 15 tagja esett el, 35 fegyverese megsebesült.)Négy amerikai katona is meghalt, tizenkilenc megsebesült. Az iraki nemzeti gárda vesztesége négy halott és tizenként sebesült volt. A tiszt szerint nem az a fő céljuk, hogy elfogják a radikális síita vezetőt, aki a város legfontosabb szentélye, Ali imám mauzóleuma területén tartózkodik. Az amerikai katonák az elmúlt két napban igyekeztek szoros gyűrűbe fogni a mauzóleumot. Korábban ez a térség tabu volt az amerikaiak számára, mivel attól tartottak, hogy a lakosság körében zendülés tör ki, ha a szentély megrongálódik a harcokban.

Asz-Szadr tegnap azt mondta, az utolsó csepp véréig harcolni akar. „A megszállóknak távozniuk kell, hogy kezdetét vehesse a demokratikus folyamat” – tette hozzá. Szadr az Ali imám mauzóleuma kerítésén belül beszélt az újságíróknak.

Szadr sajtóértekezletével egy időben a bagdadi átmeneti kormány védelmi minisztere azzal vádolta a szomszédos Iránt, hogy fegyvereket szállít a síita felkelőknek, és Irak első számú ellenségének nevezte az iszlám köztársaságot. „Iráni gyártmányú fegyvereket találtunk a nedzsefi bűnözők kezében, akik az iráni határon keresztül jutottak ezekhez a fegyverekhez” – mondta Házem Saaláh miniszter az arab nyelvű al-Arabíja hírtévében. „A tények arra utalnak, hogy az Irak első számú ellenségének tekintett ország áll amögött, ami az iraki néppel történik.”

Kijárási tilalmat rendelt el az utóbbi napok összecsapásai miatt Bagdad síiták lakta negyedében, Szadrvárosban az iraki kormány. Ebben a negyedben is asz-Szadr fegyveresei harcolnak az amerikai erőkkel.

Legkevesebb négy iraki életét vesztette tegnap Bagdadtól nyugatra egy autóbusz elleni robbantásban. Pokolgép lépett működésbe a főútvonalon, ahol rendszeresen haladnak el amerikai katonai erők. A detonáció nem messze történt Fallúdzsától, az ellenállási mozgalom fellegvárától. Ugyancsak autóba rejtett pokolgép ölt meg 7 rendőrt, 16-ot pedig megsebesített Bagdad térségében. A fővárostól északkeletre fekvő Balad Ruzban elkövetett merénylet valószínű célja Dijála tartomány kormányzóhelyettesének megölése lehetett. A tisztségviselő könnyebb sérüléseket szenvedett. A halottak az ő védelmére kirendelt rendőrök voltak, több sérült a családtagok és a vétlen járókelők közül került ki.

Nevetségesnek nevezte az ellene felhozott vádakat, és hazatérése esetére biztonsági garanciákat kért az iraki hatóságoktól Szálem Csalabi, aki ellen elfogatási parancsot adtak ki gyilkosság vádjával Irakban. A Szaddám-rezsim által elkövetett háborús bűnöket tárgyaló különleges iraki törvényszék vezetője tegnap Londonban elmondta: ha Irakban bebörtönöznék, élete veszélybe kerülne, hiszen az iraki fegyintézetek tele vannak a volt elnök híveivel. Készül ugyan a hazatérésre, hogy tisztázza magát a vádak alól és folytassa munkáját, de csak akkor lép Irak területére, ha biztos abban: nem tartóztatják le. A letartóztatási parancsot kiadó iraki vizsgálóbíró rögtön válaszolt: azonnal őrizetbe veszik Szálem Csalabit, ahogy iraki területre teszi lábát. Azzal gyanúsítják, hogy köze volt az iraki pénzügyminisztérium főigazgatójának júniusi meggyilkolásához.

A brit külügyminisztérium közölte: nem lenne módjában kiszolgáltatni az iraki hatóságoknak Csalabit, hiszen Nagy-Britannia és Irak között nincs kiadatási egyezmény. Szombaton ugyancsak letartóztatási parancsot adtak ki Szálem Csalabi unokabátyja, a jelenleg Teheránban tartózkodó Ahmed Csalabi, az iraki ideiglenes kormányzótanács volt tagja, az USA egykori szoros szövetségese ellen pénzhamisítás vádjával.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?