<p>A magyar kormány tisztában van a helyzet komolyságával és azzal, mi a tétje a Nemzetközi Valutaalappal (IFM) folytatandó tárgyalásoknak - mondta Fellegi Tamás a csütörtöki kormányszóvivői tájékoztatón.</p>
IMF - Fellegi minél gyorsabb megállapodást akar (összefoglaló)
A tárca nélküli miniszter közölte: a kabinet határozott szándéka, hogy minél gyorsabb megállapodást érjen el. Szólt arról is: mandátuma szerint tárgyalhat készenléti hitelről. A Fidesz arra készül, eredményre vezetnek a tárgyalások. Az MSZP szerint a megállapodással elkerülhető az államcsőd, az LMP viszont úgy véli, Fellegi hülyét csinált a kormányból. A Jobbik szerint az ország "nem feküdhet le a nemzetközi spekulánsoknak".
A nemzetközi szervezetekkel tárgyaló Fellegi Tamás azután tartott sajtótájékoztatót, hogy tárgyalt Orbán Viktor miniszterelnökkel, Martonyi János külügyminiszterrel, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterrel és Varga Mihállyal, a Miniszterelnökséget vezető államtitkárral. Az egyeztetésen - mint ismertette - megszülettek azok az alapdöntések, amelyek a jövő heti washingtoni tárgyalásokhoz szükségesek.
Megerősítette, az ország finanszírozását mindenekelőtt a piacokról akarják megoldani. Ennek egyik feltétele, hogy minél előbb megállapodásra kell jutni az IMF-fel és az Európai Bizottsággal. "A kormány határozott szándéka, hogy gyors megállapodást érjünk el" - fogalmazott a tárgyalásokat vezető miniszter, aki idézte az IMF budapesti képviselőjét, Iryna Ivaschenkót, aki közölte, hogy az IMF igazgatótanácsa január 18-án értékeli a magyar gazdaság helyzetét, megvizsgálja a novemberben elvégzett éves felülvizsgálatról és program utáni megfigyelésről készült jelentést, de nem foglalkozik a magyar kormánynak az új elővigyázatossági hitelkeretre vonatkozó kérésével.
"Készek vagyunk, ahogy eddig is tettük, teljes mértékben tiszteletben tartani a Magyar Nemzeti Bank (MNB) függetlenségét, s úgy gondoljuk, hogy az Országgyűlés által elfogadott jogszabályi környezet nem rontja ezt a feltételt" - hangsúlyozta a miniszter, bejelentve, hogy Karvalits Ferenc, az MNB alelnöke is részt vesz az IMF-egyeztetésen a jövő héten.
Egy készenléti hitel fogadható el az ország számára, amely rögzíti, hogy van benne elővigyázatossági elem, tehát nem azonnali hitelfelvételt jelent - válaszolta kérdésre Fellegi Tamás, hozzátéve: a kormány kész a kompromisszumra az IMF-EU-megállapodás lehetséges formájáról. Mandátuma szerint tárgyalhat készenléti hitelről - mondta, megjegyezve, hogy ez soha nem volt kérdés. A sajtótájékoztatót követően a forint erősödött.
Fellegi Tamás tájékoztatóját kommentálva londoni felzárkózó piaci elemzők úgy vélekedtek, Magyarország elindult az IMF-megállapodás megkötése felé, és ehhez példaként szolgálhat a román IMF-program sikere, amelyről a román jegybank csütörtöki kamatcsökkentése is tanúskodik. A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének közgazdászai a magyar politikus által az IMF-tárgyalásokról elmondottakkal kapcsolatban úgy vélekedtek, hogy a magyar befektetési eszközök "jelentős alulteljesítése szorította rá a magyar kormányilletékeseket bizonyos engedmények szükségességének felismerésére" a hivatalos IMF-EU-tárgyalások elkezdése végett.
Magyar elemzők kifejezetten pozitívnak tartották a miniszter szavait. Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője szerint döntő fontosságú volt, hogy Fellegi Tamás szavai szerint a kormány nyitott egy készenlétihitel-megállapodásra is. Keszeg Ádám, a Raiffeisen Bank elemzője szerint az azonnali, érezhető piaci reakció is mutatta a bejelentések hangsúlyosságát.
Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője azt mondta: "mi arra készülünk, hogy az IMF-fel való tárgyalások eredményre vezetnek, egy védőhálóban szeretnénk megegyezni a IMF-fel, és akkor nem lesz szükség a B forgatókönyvre". Hozzátette ugyanakkor, hogy természetesen mindegyik helyzetre van forgatókönyvük.
Az IMF-tárgyalásokról a Fidesz frakcióvezetője, Lázár János is beszélt az MTI-nek adott, csütörtök hajnalban megjelent interjújában, hangsúlyozva, hogy bizonyos feltételeket el kell fogadni a valutaalappal folytatandó hivatalos tárgyalásokon. Kiemelte ugyanakkor: csak olyan megállapodás köthető, amely nem ellentétes az ország érdekeivel.
Az MSZP helyes döntésnek tartja, hogy a kormány Fellegi Tamás bejelentése szerint minél gyorsabban meg akar állapodni az IMF-fel. Az ellenzéki párt szerint az egyezségnek keserves következményei lesznek, de elkerülhetővé válik az államcsőd.
Burány Sándor szocialista országgyűlési képviselő tájékoztatóján az IMF-fel tárgyaló magyar delegáció vezetőjének szavaira reagálva azt mondta: a piacok az utóbbi két napban világos üzenetet küldtek a kormánynak, a forint euróhoz viszonyított árfolyama mélypontra süllyedt, mire a kabinet végre "letette a fegyvert". Véleménye szerint az IMF-megállapodásnak keserves következményei lesznek, noha stabilizálódhat a 300 forintos euróárfolyam, enyhe recesszió mellett évekig tartó vergődés vár az országra, de "megússzuk".
Az LMP úgy gondolja, Fellegi Tamás bejelentései csak arra voltak jók, hogy a kormány "újra hülyét csináljon magából", hiszen szerintük az IMF-tárgyalásokkal megbízott tárca nélküli miniszter a kabinet korábbi kommunikációjával szemben azt mondta, az elővigyázatossági hitel helyett készek egy készenléti csomagról történő megállapodásra is a valutaalappal. Scheiring Gábor, az LMP képviselője úgy fogalmazott, Fellegi bejelentéséből komoly megszorítások következnek, amiért kizárólag a kormányt terheli a felelősség.
A Jobbik frakcióvezető-helyettese, Volner János közleményében azt írta: pártja a leghatározottabban elutasítja Fellegi Tamás "feltétel nélküli megadást jelentő nyilatkozatát, a pénztőke egyoldalú diktátumának történő behódolást". A Jobbik szerint a megoldás az államadósság újratárgyalása, átütemezése lehet. A párt egyúttal válságtanácskozás összehívását követeli.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.