<p>Igazságos tehermegosztást sürgetett a menekültügy kezelésében az Európai Unió tagállamai között a német kancellár.</p>
Igazságos tehermegosztást sürget a német kancellár a menekültügy kezelésében
Szokásos hétvégi videoüzenetében Angela Merkel a kialakult helyzetet rendkívül kedvezőtlennek nevezte, és hangsúlyozta, hogy a növekvő menekültáradat miatt az európai országok részéről sürgősen cselekvésre van szükség.
A kancellár kijelentette, hogy a menekültek számára a fogadó országokban megfelelő körülményeket kell biztosítani. Ehhez azonban - mint rámutatott - a terheket igazságos módon kell elosztani az unió tagállamai között. Megfigyelők szerint Merkel ezzel a kijelentésével arra utalt, hogy egyes tagországok jóval több menekültet fogadnak be, mint a többiek.
Angela Merkel ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a származási országokban kell megszüntetni azokat az okokat, amelyek az emberek meneküléséhez vezetnek. Ennek érdekében elsősorban politikai stabilitásra van szükség - mutatott rá a kancellár, aki szerint az EU-nak mindezt fejlesztési segéllyel, politikai együttműködéssel, valamint az Afrikai Uniónak nyújtott támogatással kell elősegítenie.
Ezzel kapcsolatban a német kancellár utalt Ferenc pápa bírálatára. A katolikus egyházfő ugyanis a közelmúltban azzal vádolta Európát, hogy "elzárkózó magatartást" tanúsít a menekültekkel szemben. "Egy ilyen bírálat természetesen nagy súllyal esik latba" - fogalmazott Merkel, akit egyébként jövő szombaton magánaudiencián fogad a pápa.
Az egyházfő második alkalommal fogadja Merkelt, aki hangsúlyozta, hogy örül az újabb találkozó lehetőségének. Elmondta, hogy a vezető ipari országok, a G7-csoport közelgő tanácskozásáról kívánja tájékoztatni a pápát, utalva arra, hogy a csoport elnöki tisztét Németország tölti be. A kancellár emlékeztetett arra is, hogy a "hetek" tanácskozásának középpontjában olyan témák állnak, amelyek Ferenc pápa számára is fontosak. Ezek között első helyen a szegénység elleni harcot, valamint a környezetvédelmet említette.
Üzenetében a kancellár foglalkozott a vallások, a kereszténység, a zsidóság és az iszlám viszonyával, különös tekintettel a németországi helyzetre. Külön is kiemelte, hogy Németországban nagyfokú a tolerancia az iszlámmal szemben.
"Egyet azonban le kell szögezni: a különböző vallások csak akkor élhetnek jól együtt, ha az alkotmány alapján fejtik ki tevékenységüket" - jelentette ki Merkel, hangsúlyozva, hogy az alaptörvény biztosítja a vallásszabadságot, ugyanakkor tartalmazza a szövetségi köztársaság jogrendjének tiszteletben tartására irányuló kötelezettséget is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.