Hol van most az unió közepe?

Az EU szombati bovítésével vitathatatlanul keletre mozdult el az unió földrajzi központja, így a belgiumi Viroinval többé nem mondhatja magát az Európai Unió szívének.

Az EU szombati bovítésével vitathatatlanul keletre mozdult el az unió földrajzi központja, így a belgiumi Viroinval többé nem mondhatja magát az Európai Unió szívének. Erre a dicsoségre most két mási település aspirál, de a gyoztes nem sokáig örülhet, hiszen a várható 2007-es bovítéssel az EU térképét ismét átrajzolják majd.

40 kilométerre Bonntól, délkeleti irányban található az a 1300 lakosú német falu, Kleinmaischeid, amelyet a Francia Földrajzi Intézet (IGN) az EU új földrajzi középpontjaként jelölt meg. A számításokat végzo mérnök, Jean-Georges Affholder ugyanazzal a módszerrel dolgozott, amellyel kiszámította, hogy Litvánia fovárosához, Vilniuszhoz esik közel az európai kontinens középpontja, míg az egységes valutát használó euróövezeté francia területen, Montreuillon térségében van.

Budapest Golzowra szavaz

Egy konkrétan meg nem nevezett budapesti egyetem vizsgálatára hivatkozva a Märkische Allgemeine napilap azt írja: a magyar tudósok a német-lengyel határon fekvo Golzow települést jelölték meg az EU új középpontjául. A két számítás 600 kilométeres eltérést mutat: a két hasonló méretu település, Golzow és Kleinmaischeid ekkora távolságra van egymástól.

Mindkét kisváros bízik abban, hogy átveheti az elokelo címet a belgiumi Viroinvaltól, legalábbis bizonyos idore, hiszen 2007-ben, Románia és Bulgária várható csatlakozásával ismét módosul az unió középpontja, ezúttal délkeleti irányba.

Mikor volt a bovítés?

Az Európai Unió május elsejei bovítése óta a közösség földrajzi területén három idozóna létezik, s ez kisebb dilemmákat okozott már a csatlakozás megünneplésekor is. Elvi vita folyik továbbá a tíz tagország pontos csatlakozási idopontjáról. Az EU tanácsának jogi álláspontja szerint a csatlakozási szerzodések Róma idoszámítása szerint léptek életbe, ugyanis Rómában született meg az EU alapító szerzodése. Az Európai Bizottság jogértelmezése szerint viszont a csatlakozás pillanatát Luxembourg idoszámítása szerint kellett meghatározni, ott adják ugyanis ki az EU hivatalos lapját. A véleménykülönbségnek nincs jelentosége, a vita akadémikus, mert Luxembourg, Róma, sot Brüsszel is azonos idozónában, az EU középso idozónájában fekszik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?