Hivatása a békéltetés

Oslo. Jimmy Carter volt amerikai elnök, aki tegnap lett Nobel-békedíjas, azt mondta, a békedíj arra figyelmezteti az embereket, hogy gondolkozzanak el a békéről és az emberi jogokról. Megragadva az alkalmat hangsúlyozta: végzetes hibának tartaná, ha az USA az ENSZ támogatása nélkül támadást indítana Irak ellen.

Szadat, Carter és Begin 1979-ben, a Camp David-i izraeli–egyiptomi különbéke megkötésekor. Akkor csak Carter nem kapott érte Nobel-békedíjatReuters-archívumOslo. Jimmy Carter volt amerikai elnök, aki tegnap lett Nobel-békedíjas, azt mondta, a békedíj arra figyelmezteti az embereket, hogy gondolkozzanak el a békéről és az emberi jogokról. Megragadva az alkalmat hangsúlyozta: végzetes hibának tartaná, ha az USA az ENSZ támogatása nélkül támadást indítana Irak ellen. Carter egyszer már közel került a díj átvételéhez, 1978-ban azonban a nagy jelentőségű Camp David-i egyezményhez vezető békefolyamatért Menachim Begin izraeli kormányfő és Anvar Szadat egyiptomi elnök vehette át az elismerést.

James Earl Carter 1924-ben született a Georgia állambeli Plains településen. Az annapolisi haditengerésztiszti akadémián folytatott tanulmányokat. Apja halála után átvette a család földimogyorót forgalmazó cégét és egyéb vállalkozásait. Ekkortájt kezdett helyi politikai és vallási ügyekkel foglalkozni: a déli baptista egyház segédlelkészeként Pennsylvániában és Massachusettsben toborzott híveket. 1962-ben képviselőként bejutott Georgia állam szenátusába, majd 1970-től 1974-ig ő lett az állam kormányzója. 1976-ban a Demokrata Párt elnökjelöltjeként Gerald Forddal szemben megnyerte a választást, így az USA 39. elnöke lett. Elnöksége alatt írták alá a Panama-csatornaövezet fokozatos átadásáról rendelkező szerződést. 1979. január 1-jén az USA felvette a diplomáciai kapcsolatokat Pekinggel, majd Carter közvetítő munkájával 1979. március 26-án aláírták az Egyiptom és Izrael közötti békeszerződést. A szovjet-amerikai kapcsolatok jelentős állomásaként 1979. június 18-án Bécsben Leonyid Brezsnyev szovjet főtitkárral aláírta a SALT-II. szerződést. Az 1980-as választásokon Ronald Reagan került ki vele szemben győztesen. Carter elnöksége után több mint tíz évvel jelent meg újra a nemzetközi politikai porondon. Diplomáciai, békéltető tevékenységet folytatott Észak-Koreában, Haitin és Boszniában. Magyarországon 1996-ban a koronázási érszerek visszajuttatásáért tüntették ki.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?