Hiteles a Szaddám-lista?

Párizs. Hitelesnek tekinthető az a 270 nevet tartalmazó lista, amely azoknak a külföldi politikusoknak, képviselőknek, vállalkozásoknak, szervezeteknek a nevét tartalmazza, akik olajban fizetett busás hálapénzt kaptak a volt iraki diktátortól.

Erről tegnap számolt be a Le Monde, hangsúlyozva, hogy Szaddám az olajbaksist a rezsimnek nyújtott politikai támogatásért – az Irakot sújtó olajembargó idején – adta. A vezető francia sajtóorgánum kérdésére Abdesz-Szaheb Szalmán Kutb, az iraki olajipari minisztérium államtitkára ismét megerősítette: az al-Mada független bagdadi lap hét végi számában közzétett névsor 1999-es szerző-désekben van rögzítve, a dokumentumok valódiságához nem fér kétség. Az iraki kormányzótanács ezek birtokában nemzetközi jogi eljárás keretében akar keresetet benyújtani a szerződések haszonélvezői ellen, hogy visszaszerezze az olajban kifizetett dollármilliókat, melyek az iraki nép jogos tulajdonát képezik. A Le Monde emlékeztet arra, hogy a SOMO (iraki állami olajipari szervezet) székházát Bagdad amerikai bevétele után, tavaly tavasszal teljesen kifosztották, s felteszi a megválaszolatlan kérdést: hogyan kerültek a dokumentumok az al-Mada birtokába? A bagdadi lap egy teljes oldalon sorolta fel a szerződésekben feltüntetett korrumpált személyeket és országokat. Szerepel köztük két hivatalban lévő külföldi kormányfő és külügyminiszter, államfők és miniszterek családtagjai, számos nyugati politikus, köztük 11 francia. A kedvezményezett országok között a többség arab állam, de rajta van a listán Dél-Afrika, Ausztrália, Brazília, Bulgária, Fehéroroszország, Kanada, Kína, Spanyolország, Románia, Törökország, Ukrajna és Jugoszlávia is. Állítólag Szlovákiában élő személyek, és egy politikai párt is található a jegyzéken. A franciák közül a legismertebb Charles Pasqua, aki 1986-1995 között két párizsi kormányban is belügyminiszteri tisztet töltött be. A politikus kategorikusan tagadta, hogy bármilyen összeget kapott volna Szaddám Huszeintől; neve 12 millió hordós olajszerződésen szerepel. Franciaország volt római és ENSZ-nagykövete, Bernard Mérimée is ott van a sorban az Adax céggel, valamint a francia–arab baráti társasággal egyetemben. A jutalmazottak között található még Nasszer néhai egyiptomi elnök fia, a libanoni államfő, Emile Lahud és a szíriai védelmi miniszter fia, Megawati indonéz elnök lánya, aki jelenleg miniszterelnök, valamint az ultranacionalista orosz politikus, Vlagyimir Zsirinovszkij. Az utóbbi 79,2 millió olajhordós honoráriuma az egyik legnagyobb összeg a listán. A Szaddám-rezsim barátai között volt a felsorolás szerint az orosz ortodox egyház és az Orosz Kommunista Párt is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?