Hazafelé tartó európai túszok

Berlin. Úton vannak hazafelé, de tegnap délelőtt ennek az útnak csak az elején tartottak a Szaharában fogságba esett európai túszok, akiknek a kiszabadulását Németország hétfőn este erősítette meg.

Tegnap délután még nem lehetett tudni, mikor érkezik Európába a tizennégy túszReuters-fotóA tizennégy – 9 német, 4 svájci, egy holland – túsz délben Tesszalitból indult Gao településre, ahol a Bundeswehr Transall szállítógépe várt rájuk, hogy Mali fővárosába, Bamakóba vigye őket. Eredetileg úgy volt, hogy a Tesszalitban összegyűlt túszokat egy Antonov típusú géppel szállítják Gaóba, ám végül terepjárókra ültek. A nehéz terepviszonyok miatt órákig tartott az út Gaóig. Jürgen Chrobog német államtitkár, a szaharai ügy főkoordinátora műholdas telefonon beszélt a kiszabadult személyek egyikével, s úgy nyilatkozott, hogy a turisták a hat hónapig tartó megpróbáltatás ellenére jól vannak.

Összesen 32 európai turista tűnt el tavasszal a Szaharában. A túszdráma Algériában kezdődött, majd Maliban folytatódott. A megpróbáltatásokba egy német nő belehalt. A 32 turista közül 17-et májusban, algériai területen kiszabadítottak. Az emberrablókat fundamentalista iszlámistáknak tartják, valószínűleg az Igazság és Harc Szalafista Csoportjának (GSPC) emberei. A német tömegtájékoztatás egyetért abban, hogy váltságdíjat fizettek a szabadulásért, s ötmillió – vagy annál valamivel kevesebb – eurót emlegetnek. Németország tagadja, hogy akár csak egy eurócent is származott volna tőle, mert a hivatalos álláspont szerint a német állam nem zsarolható. Kommentátorok szerint ha most ténylegesen a mali kormányzat fizetett is, később a pénzt megkapja Berlintől, például fejlesztési segély formájában.

Wolfgang Bosbach, a német uniópártok parlamenti frakciójának helyettes vezetője a Financial Times Deutschland tegnapi számában felvetette, hogy a turisták is szálljanak be a kiszabadítási költségekbe, számoljanak túszszedés esetén a kiszabadítási költségek egy részének a megtérítésével, ha már „könnyelműen és a borzongás végett veszélybe sodorják magukat”.

Németország méltatja Algéria és Mali segítőkészségét, s Líbia is jelentkezett közvetítőnek, úgy mint 2000-ben, amikor a Fülöp-szigetekről szabadultak német túszok. Szaif Kadhafi, a Kadhafi Alapítvány elnöke, a líbiai államfő fia a Der Tagesspiegelnek úgy nyilatkozott, hogy ezúttal az emberrablókhoz fűződő politikai kapcsolataikkal segítettek.

Gerhard Schröder német kancellár tegnap Berlinben a szaharai túszejtők elfogását és bíróság elé állítását sürgette. Közölte: a német hatóságok támogatni fogják algériai és mali partnereiket a tettesek elfogásában és bíróság elé állításban. „A nemzetközi terrorizmus elleni harc szoros és bizalommal teli együttműködést igényel” – tette hozzá.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?