ÖSSZEFOGLALÓNew York.
Hathatós orosz segítség a szankciók kijátszásához
ÖSSZEFOGLALÓ
New York. A szíriai kormány orosz segítséggel próbálja megkerülni az olajiparára és a pénzügyi szektorra kivetett amerikai és európai uniós szankciókat.
„Bankszámlákat nyitunk Oroszországban euróban és rubelben, július 5-re elkészülhetnek (...), ezután könnyen fogunk fizetni az importcikkekért, és lesz hová érkezniük az olajexportból befolyó pénzeknek” – írta a szíriai jegybank kormányzója, a pénzügyminiszter, az olajipari miniszter és a Sytrol állami olajipari vállalat vezetője az azóta külföldre menekült Rijád Hidzsáb miniszterelnöknek írt levélben július első napjaiban.
A levél másolata több más bizalmasnak nevezhető dokumentummal együtt a The Wall Street Journal birtokába jutott.
„Minden érintett fél meg fog tenni minden szükséges intézkedést azért, hogy az eljárás titokban maradjon, s ne tegyük lehetővé az Európai Unió és az USA számára, hogy e cégek nyomára jussanak, és őket is fölvegyék a szankciós listára” – áll a levélben.
A WSJ birtokába jutott dokumentumok közül az egyik a Sytrol vállalat által a szíriai olaj reménybeli vásárlóinak elküldött szerződéstervezet, amelyben az orosz Gazprombankot jelölik meg olyan pénzügyi intézményként, amelyen keresztül az átutalások történhetnek. Az orosz bank most azt közölte az amerikai lappal, hogy már nincs üzleti kapcsolatban sem a szíriai jegybankkal, sem más szíriai pénzintézettel. Egy júniusi levélben a Sytrol egy másik orosz bankot, a moszkvai Novikombankot nevezi meg a tranzakciókra kijelölt pénzintézetként. A Novikombank – amelynek az elnöke a szovjet időkben a titkosszolgálat tisztje volt – most szintén azt közölte a The Wall Street Journallal, hogy nincs szíriai üzletfele.
Szíria ugyan nem jelentős olajtermelő, de napi 150 ezer hordó olajat exportál, és ebből – a jelenlegi áron számítva – havi 380 millió dollár bevétele van, ami az egyik utolsó devizaforrása Bassár el-Aszad elnök rezsimjének.
A szíriai devizatartalék a szankciók előtt kb. 17 milliárd dollár volt, nyugati diplomaták szerint ez azóta 30-50 százalékkal csökkenhetett. (MTI, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.