Dzsamál Hasogdzsi
Hasogdzsi-ügy: van egy második hangfelvétel is az újságíró meggyilkolásáról
A Hürriyet török napilap szerint nem csak egy, hanem két hangfelvétel is van Dzsamál Hasogdzsi szaúdi ellenzéki újságíró megöléséről.
Eddig egy hangfelvétel volt ismert, amelynek tanúsága szerint szaúdi ügynökök gyilkolták meg a kormánykritikus újságírót Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusán.
Abdulkadir Selvi, a Hürriyet tekintélyes publicistája pénteki cikkében arról ír, hogy a másik hangfelvétel közvetlenül a gyilkosságot megelőző időből származik, s tartalma ellentmond Hasogdzsi halála Rijád által felvázolt verziójának.
Selvi szerint a 15 perces felvételen a Szaúd-Arábiából érkezett különleges kommandó tagjai már Hasogdzsi konzulátusra érkezése előtt a gyilkosság előkészületeiről beszéltek, s kísérletet sem tettek a tárgyalásra, hanem rögvest megfojtották, mihelyt az újságíró belépett a diplomáciai képviseltre.
Ez a változat teljességgel ellentétes a szaúdi ügyészség beszámolójával, miszerint az újságíró hazaszállítása céljából Isztambulba utazó csoport vezetője adott utasítást Hasogdzsi meggyilkolására, miután szép szóval nem tudták rávenni arra, hogy hazaszállítsák.
Selvi szerint a török hatóságok emellett rögzítették a szaúdi csoport tagjainak a gyilkosságot követően külföldön lévő beszélgetőpartnerekkel folytatott telefonbeszélgetéseit is.
Az egyik kormányközeli médiavállalathoz tartozó török lap azt követően hozta nyilvánosságra az újabb értesülést, hogy csütörtökön a szaúdi ügyészség halálbüntetést kért öt vádlottra a Hasogdzsi halála miatti büntetőperben, s részleteket közölt az elkövetésről.
Az eljárásban további tíz ember ül a vádlottak padján, viszont a sivatagi királyság nagyhatalmú trónörökösét, Mohammed bin Szalmánt teljesen tisztára mosták az ügyben.
Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter szinte haladéktalanul bírálta a szaúdi vádhatóság nyilatkozatát, mondván az nem teljesen kielégítő. Ugyanakkor leszögezte: a gyilkosságot már előre kitervelték.
Törökország Hasogdzsi halála óta folyamatosan nyomás alatt tarja Szaúd-Arábiát a konzulátusból származó - sajtón keresztül kiszivárogtatott - információkkal, amelyek eredete máig nem tisztázott.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.