Három vegyi támadással vádolják a szír kormányt

New York |

<div>A nemzetközi vizsgálócsoport megállapította, hogy a szíriai kormány egy harmadik vegyi támadást is végrehajtott.</div>

A közös vizsgálati mechanizmus (JIM) névre keresztelt csoport – amelyet az ENSZ és a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) közösen hozott létre – idén augusztusban azzal vádolta meg Bassár Aszad szíriai államfő kormányát, hogy két támadásban klórgázt vetett be, míg az Iszlám Államot azzal, hogy egy támadásban mustárgázt.Az ENSZ Biztonsági Tanácsának pénteken küldött jelentésben a csoport azt közölte, elegendő bizonyíték van arra, hogy a szíriai erők felelősek az Idlíb tartománybeli Kmnenasz településnél 2015. március 16-án elkövetett támadásért.  [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"251884","attributes":{"alt":"ENSZ-ellenőr felveszi a szemtanúk vallomását","author":"TASR/AP-felvétel","class":"media-image","height":"271","title":"ENSZ-ellenőr felveszi a szemtanúk vallomását","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]] A bombát nagy magasságról dobták le, mérgező anyagot bocsátott ki. Szemtanúk és kórházi dolgozók a szagot klórgáztól eredőként azonosították, akárcsak az általa kiváltott tüneteket.A JIM arra megállapításra jutott, hogy nincs elegendő bizonyíték arra, hogy megállapítsák a két másik támadás felelősét. A szakértők nem tudták megerősíteni hordóbombák használatát a Hama tartománybeli Kfar-Zita településen 2014. április 18-án, mert az állítólagos eszköz maradványait eltávolították, és nem lehet bizonyosan a helyszínhez kapcsolni.További szemtanúk megerősítették, hogy a 2015. március 24-én az Idlíb tartománybeli Binnisen talált bádogdobozon talált nyomok klórtól származnak. Nem lehetett azonban az eszköz használatát időpontját és helyszínét megállapítani, és a bádogdobozt sem összekapcsolni az esetek bármelyik helyszínével. A csoport hangsúlyozta, létfontosságú felelősségre vonni a vegyi fegyverek használóit, mert alapvető feladat elrettenteni mindazokat, akik azt hiszik, nyernek azáltal, ha mérgező anyagokat használnak fegyverként.  Moszkva mindent ellenez Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország el akarja érni, hogy a Biztonsági Tanács szankciókkal sújtsa az Aszad-rendszert vegyi fegyverek használatáért. Szíria legszorosabb szövetségese, Oroszország azonban úgy vélekedett, a jelentésben augusztusban felsorolt bizonyítékok nem meggyőzőek. Vitalij Csurkin Oroszország ENSZ-nagykövete ezért jelezte, hogy Moszkva bármilyen Szíria-ellenes szankciót ellenezni fog.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?