Három magyarországi település vezetői is nyílt leveleket írtak Robert Ficónak

Budapest |

<p>Három nógrádi település vezetői is barátságtalan hangvételű nyílt levelet írtak Robert Fico szlovák miniszterelnöknek a csütörtökre tervezett magyar-szlovák kormányfői találkozó előestéjén. A kormányszóvivő és a rendészeti miniszter egyaránt arra hívta fel a figyelmet, hogy nem hisztériakeltésre lenne szükség, bizonyos magyarországi kijelentések bizonyosan ártanak a határon túli magyaroknak.</p>

Balassagyarmat fideszes vezetői arra kérték a szlovák kormányfőt, hogy magyarországi látogatásakor válasszon más határátkelőhelyet, és kerülje el a várost, amikor a találkozó színhelyére, a közeli Szécsénybe tart.
    A levél írói úgy fogalmaznak: "Ön mint a Szlovák Köztársaság jelenlegi miniszterelnöke, a Magyar Köztársaság elnöke, Sólyom László 2009. augusztus 21-i Révkomáromból való kitiltásával és az úgynevezett szlovák nyelvtörvény legutóbbi módosításával durván megsértette Magyarországot, a szlovákiai magyar kisebbséget, a magyar-szlovák egyezményeket, és az Európai Unió rendelkezéseit. Éppen ezért Ön, miniszterelnök úr - hasonlóan az 1919-es törvénytelen megszállást elrendelő csehszlovák felelős vezetőkhöz - nemkívánatos személy Balassagyarmaton."
    Salgótarján fideszes polgármestere eközben nyílt levélben kérte a szlovák miniszterelnököt, ne ismételje meg a XX. századi történelem legszégyenteljesebb fejezeteit, amikor a nagypolitika tönkre akarta tenni az emberek közti békességet.
    A városvezető szerint a határ menti Salgótarjánban a legnagyobb békében élnek szlovákok és magyarok, egyforma jogokkal tanulnak a városban a szlovákiai és a magyarországi diákok, vegyes házasságok köttetnek, "gazdasági szimbiózisban élünk, egymáshoz járunk vásárolni, közös kulturális programokat szervezünk". Azzal folytatta: "én sem kérek Öntől lehetetlent - például, hogy mondjon egy szlovák királyt -, ezért kérem, Ön se várja el a magyar nemzettől, hogy szó nélkül hagyjuk azt a súlyosan kirekesztő, magyarellenes nyelvtörvényt, ami az Ön és kormánya nevéhez fűződik. Nem is beszélve Sólyom László köztársasági elnök kitiltásáról."
    "Csupán azt szeretnénk elérni, hogy ne Önökben keltsen sérelmet mindaz, amit velünk szemben elkövettek! Inkább legyenek büszkék közös történelmünkre, és ne - kisebbségi komplexusból táplálkozó - gyűlöletet érezzenek Magyarország és a szlovákiai magyarság iránt" - tette hozzá.
    Somoskőújfalu független vezetői levelükben azt fejtegették, hogy Somoskőújfalu minden lakója magyar nemzetiségű és magyar ajkú, mégis két államhoz is tartozott, mintegy ezer éven át Magyarországhoz, 1920 és 1924 között pedig Csehszlovákiához.
    Őseik állhatatos küzdelmének köszönhetik, hogy eleiknek csak négy évig kellett szlovák nyelvű bizonyítványt átvenniük - annak ellenére, hogy ezt a nyelvet nem ismerték -, és falujuk hazakerült az anyaországhoz - írták. Hozzátették: sajnos a többi felvidéki magyarlakta település nem volt ilyen szerencsés. Az ott élőkre szabadította rá most "Ön és társasága a fajelmélet szagú nyelvtörvényét."
    A somoskőújfalusiak a felvidéki magyarok teljes körű nyelvhasználatát követelik - írták a levélben.
    "Azért, hogy az előttünk járó somoskőújfalusiak emlékét ne sértsük, s hogy felvidéki testvéreink teljes körű nyelvhasználatát nyomatékkal követeljük, s köztársasági elnök úr, Sólyom László becsületét is védjük, Önre bízzuk a döntést, hogy a fentiek ismeretében át kívánja-e lépni Somoskőújfalunál a jelenlegi államhatárt" - áll a levélben.
    A balassagyarmati vezetők levelének nyilvánosságra kerülése után Budai Bernadett kormányszóvivő az MTI-nek azt mondta, hogy Robert Fico szlovák miniszterelnök magánszemélyként vagy hivatalos minőségben a schengeni szabályok szerint bármikor, bárhol átlépheti Magyarország határát, a magyar kormány ezt garantálja, biztosítja számára.
    Úgy fogalmazott, hogy a balassagyarmati polgármester kérése méltatlan, indokolatlan és ugyanazt a rossz szellemet idézi, amelyet Magyarország joggal kifogásolt Sólyom László magyar köztársasági elnök Szlovákiából való kitiltása kapcsán.
    A szóvivő szerint a jelenlegi helyzetben szükségtelen a feszültség növelése, az érdemi problémák megoldására és nem hisztériakeltésre van szükség.
    Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter szerint árthat a magyar-szlovák kapcsolatoknak, és bizonyosan árt a határon túli magyaroknak a balassagyarmati polgármesternek az a kijelentése, hogy Fico miniszterelnököt nemkívánatos személynek tekintik a városban. A tárca vezetője erről a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón beszélt, újságírói kérdésre.
    Draskovics Tibortól azt kérdezték, "lesz-e rend" Balassagyarmaton, illetve kérték, értékelje a balassagyarmati polgármester a szavait.
    "Isten óvjon engem attól, hogy egy meggyőződésem szerint végiggondolatlan, a magyar-szlovák kapcsolatoknak valószínűleg ártó, a határon túli magyaroknak bizonyosan ártó nyilatkozatot egy miniszteri kommentárral az égbe emeljek" - jelentette ki a miniszter.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?