Gesztusra várnak Berlinben

Prága. Érzékenyen reagáltak tegnap a cseh politikusok arra, hogy a tíz uniós tagjelölt felvételével kapcsolatos határozatról tartott szavazás során szerdán az Európai Parlamentben Csehország felvételét ellenezték a legtöbben.

Prága. Érzékenyen reagáltak tegnap a cseh politikusok arra, hogy a tíz uniós tagjelölt felvételével kapcsolatos határozatról tartott szavazás során szerdán az Európai Parlamentben Csehország felvételét ellenezték a legtöbben. Például a német jobboldali uniópártok EP-képviselői mindannyian Prága EU-tagsága ellen voksoltak a szudétanémetek háború utáni kitelepítését lehetővé tevő Beneš-dekrétumok ügyében tapasztalt merev cseh álláspont miatt. Ezért is vetette fel tegnap a legkisebb koalíciós párt, a Szabadság Unió elnöke, Petr Mareš: a kormány találhatna magának „egy kis időt és némi bátorságot” ahhoz, hogy a Beneš-dekrétumok ügyében gesztust tegyen Németország (és Ausztria) felé. Ilyen gesztusra pillanatnyilag nem igazán mutat hajlandóságot a cseh politikai elit, Vladimír Špidla kormányfőt és Václav Klaus államfőt is beleértve (Klaus épp tegnap érkezett hivatalos látogatásra Berlinbe.

A Lidové Noviny szerint Václav Klausnak az iraki katonai beavatkozást elutasító álláspontja miatt állítólag feszültség keletkezett a cseh– amerikai viszonyban. A tekintélyes prágai lap kifejti, hogy a szembenállás Klaus és Craig Stapleton amerikai nagykövet legutóbbi, még március 28-án lezajlott találkozóján csúcsosodott ki. Több forrásból is megerősített értesülés szerint a nagykövet a találkozót idő előtt befejezettnek nyilvánította. Egyebek között az váltotta ki nemtetszését, hogy Klaus nem értett egyet Csehország besorolásával az úgynevezett Amerikát támogató koalícióba. Egy magas rangú cseh diplomata szerint Klaus a nagykövetet azzal ingerelte fel egyebek között, hogy jelezte: nem biztos, hogy hihető lesz, ha az amerikaiak mégis találnak tiltott vegyi fegyvert Irakban. Klaus később egy cikket jelentetett meg a legolvasottabb cseh napilapban, a Mladá Fronta Dnesben, amelyben nyíltan bírálta a beavatkozást. Az USA prágai nagykövetsége nem volt hajlandó kommentálni a lap értesüléseit. Cseh diplomaták szerint Klaus már azzal is felingerelte az amerikaiakat, hogy székfoglaló beszédében nem említette meg az amerikai–cseh kapcsolatokat. A problémákat a Klaus és George Bush amerikai elnök között lezajlott levélváltás sem oszlatta el. Nem kizárt, hogy ez a feszültség veszélybe sodorhatja Klaus első hivatalos amerikai útját is. (č, m)

Népszavazás június közepén

Prága. Valószínűleg június 13-án és 14-én – pénteken és szombaton – rendezik meg Csehországban a népszavazást az EU-ba való belépésről. Ezt az időpontot a kormány javasolja, de a végsőt szót az államfőnek kell kimondania. Egyébként az ország történelmében ez lesz az első referendum. A cseh alkotmány rendelkezett ugyan a népszavazás intézményéről, de sokáig nem létezett olyan törvény, amelynek alapján ki lehetett volna hirdetni. (TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?