Fura katonai lázadás

Manila. A Fülöp-szigetek kormánya tegnap kétszer is meghosszabbította a Manila egyik belvárosi bevásárlóközpontját megszállva tartó zendülő katonáknak megszabott ultimátumot. Ignacio Bunye elnöki szóvivő délután közölte: a hosszabbítás célja az volt, hogy elegendő idő jusson a tárgyalásokra.

Katonák százai fogták gyűrűbe a bevásárlóközpontot. (Reuters-felvételek) Manila. A Fülöp-szigetek kormánya tegnap kétszer is meghosszabbította a Manila egyik belvárosi bevásárlóközpontját megszállva tartó zendülő katonáknak megszabott ultimátumot. Ignacio Bunye elnöki szóvivő délután közölte: a hosszabbítás célja az volt, hogy elegendő idő jusson a tárgyalásokra. „A tárgyalások sikertelensége esetén a kivezényelt katonai és rendőri alakulatok megrohamozzák az épületegyüttest” – tette hozzá. Végig a kormány megbízottai alkudoztak a lázadó katonák képviselőivel a megszállt, majd aláaknázott bevásárlóközpontban. Ráadásul sikeresen: lapzártakor kaptuk a hírt, a katonák beleegyeztek abba, hogy visszatérjenek a kaszárnyákba. A 19 órán át tartó dráma egyetlen puskalövés nélkül ért véget.

A zendülők hajnalban foglalták el a Makati városnegyedben lévő Ayala épületkomplexumot; néhány óra után kiengedték a bennrekedt, mintegy száz civilt, köztük számos külföldit. Az USA azonnal elítélte a Fülöp-szigeteki kormány destabilizálására irányuló kísérletet. „Washington Gloria Arroyo elnöknő mögött áll” – erősítette meg az amerikai nagykövetség. Az államfő utasítására harckocsik és páncélozott harcjárművek, valamint katonák százai fogták gyűrűbe a bevásárlóközpontot. Az üzleti negyedbe vezető utakat is páncélozott szállító harcjárművek tartották lezárva. Tegnap délután azt jelentették a hírügynökségek, hogy a tízmilliós főváros többi része nyugodtnak látszott, jele sem volt a nap folyamán pániknak. A manilai repülőtér működött, a rádió- és televízióadók is a megszokott rendben folytatták adásukat. A 113 ezer fős hadsereg vezetősége hűségéről biztosította Arroyo elnök aszszonyt. Az eseményekhez tartozik: a kétszáz zendülő közül legalább ötven már az első ultimátum lejárta előtt megadta magát. A lázadás résztvevői többnyire századosnál alacsonyabb rangú tisztek voltak, ők a reggeli órákban közölték: nem törekednek a hatalom megragadására, csak az általuk korruptnak tartott államfő és kormány lemondását akarják elérni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?