<p>Egyre jobban radikalizálódnak a franciaországi tiltakozó megmozdulások a nyugdíjreform ellen: ezek szerdán, egy nappal a szenátusban tervezett végszavazás előtt is folytatódtak.</p>
Franciaországban folytatódtak a nyugdíjreform elleni tiltakozó megmozdulások
Az elfoglalt olajfinomítók termelési kiesése mellett a közlekedési dolgozók sztrájkja és a teherfuvarozók forgalomlassító akciói több nagyvárosban, köztük Marseille-ben és Rennes-ben is jelentős fennakadásokat okoztak. A tiltakozó diákokhoz csapódó rendbontók és a rendőrök között újabb összecsapások voltak Lyonban, Mulhouse-ban és Nanterre-ben.
Majálisra emlékeztető hangulatban tüntetett viszont mintegy ezer középiskolás a szenátus előtt, ahol az ellenzéki frakciók vezetői ünnepélyesen felszólították Nicolas Sarkozy államfőt a nyugdíjtervezetről szóló vita felfüggesztésére.
A reform levezényléséért felelős Eric Woerth munkaügyi miniszter azonnal közölte, hogy a vitát nem függesztik fel, és a szavazást csütörtök este megtartja a szenátus.
Az oktatási minisztérium szerint szerdán a középiskolák négy százalékában volt tiltakozó megmozdulás, amely időnként a diákokhoz csapódó rendbontók miatt összecsapásokba fordult a rendőrökkel. A legjelentősebb felfordulásra délelőtt Lyon főterén került sor, ahol a rendbontók autókat gyújtottak fel, és belvárosi üzleteket raboltak ki, annak ellenére, hogy nyolcszáz rendfenntartó felügyelte a közrendet.
Brice Hortefeux belügyminiszter közlése szerint egy hét alatt 1423 randalírozót állítottak elő, közülük ezret őrizetbe vettek, és 149 ellen eljárást indítottak. A tárcavezető elmondta: azon lesznek, hogy megakadályozzák a gyűlöletkeltést, a provokációt és a demokrácia kifejeződésének hátráltatását.
A vasúti közlekedésben is folytatódtak a fennakadások, de a korábbiaknál kevesebben vettek részt a sztrájkban: a belföldi vonatoknak kétharmada közlekedett. A közúti közlekedést viszont sok helyen úttorlaszokkal lassították a teherszállítók.
Franciaország szerdán először kénytelen volt nagy mennyiségű elektromos energiát importálni, miután az energetikai szektorban sztrájkolók 2000 megawatt energia termelését megakadályozták.
A köztársasági elnök elrendelte a nyugdíjreform ellen tüntetők által elfoglalt valamennyi olajtároló szabaddá tételét "a helyzet mielőbbi normalizálása érdekében".
A szakszervezetek csütörtökön döntenek arról, hogy a tervezett szenátusi végszavazás után is folytatják-e a tiltakozó megmozdulást. Egy szerdán nyilvánosságra hozott felmérés szerint ezt a franciáknak 59 százaléka támogatná.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.