<p>A francia szakszervezetek ismét országos tiltakozónapot tartanak csütörtökön a nyugdíjreform ellen, szeptember óta már a hetedik alkalommal; ezúttal 269 városban kezdődtek utcai tüntetések.</p>
Francia nyugdíjreform - tüntetnek, de kevesebben
A sztrájkok azonban egyre inkább kifulladóban vannak, miután a nyugdíjkorhatár 62 évre történő fokozatos emelését előíró törvényt a parlament szerdán végleg elfogadta.
"Szó sincs vereségről" - hangsúlyozta Francois Chéreque, az egyik legjelentősebb szakszervezeti tömörülés, a CFDT vezetője. A Le Parisien című fővárosi napilapban közzétett felmérés szerint a franciáknak 65 százaléka támogatja a tiltakozás folytatását.
Az ellenzéki szocialisták bejelentették, hogy az alkotmánytanácshoz fordulnak a reform miatt, ezért az államfőnek várhatóan november közepéig várnia kell a törvény kihirdetésével. A szakszervezetek addig is folytatni akarják a nyomásgyakorlást abban a reményben, hogy Nicolas Sarkozy nem írja alá, vagy pedig visszavonatja a kormánnyal a törvényt. Ennek kormányzati források szerint nincs sok esélye, hiszen az elnök mandátuma legfőbb célkitűzésének tartja a nyugdíjreformot.
Az olajfinomítók felében újraindult már a termelés, de a benzinkutak ötödében továbbra sem kapható benzin. A vonatoknak átlagosan nyolcvan százaléka közlekedik, a legnagyobb francia repülőtéren, a párizsi Charles de Gaulle termináljain a járatok harminc százalékát, az Orly-n pedig felét törölték. A közszolgálati médiumok még szüneteltetik adásaik egy részét, a párizsi tömegközlekedésben viszont nem érezhető a munkabeszüntetése hatása.
A tiltakozási hullám igazi fokmérője az utcai tüntetéseken való részvétel lesz: az elmúlt tiltakozónapokon a szakszervezetek szerint 1 millióan, a szervezők szerint több mint 3 millióan vonultak utcára. A szakszervezeti vezetők nem ismerték el a megmozdulás kifáradását, de jelezték: ezúttal nem kívánnak részvételi rekordot dönteni. Az érezhetően kisebb mozgósítást az őszi iskolai szünetnek és a sztrájkolók fáradtságának tudták be.
Bár a kormánytagok üdvözölték a reform parlamenti szentesítését, a szakszervezetekkel hetek óta tartó csatározás miatt visszafogottan nyilatkoztak, s inkább azt hangsúlyozták, hogy mostantól nincs értelme folytatni a tiltakozást. Christine Lagarde gazdasági miniszter azt kérte a szakszervezetektől, hogy "inkább előre nézzenek", s annak érdekében, hogy emelt fővel fejezhessék be a konfliktust, a fiatalok és az idős korúak munkahelyteremtéséről kezdeményezett tárgyalásokat. Erre azonban még nem kapott választ, s szakszervezetek november 6-ra újabb tiltakozónapot hirdettek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.