<p><span dir="ltr" id=":1gr">Janukovics Oroszországban sajtózott: harcolni fogok, jelentette ki. Szerinte továbbra is ő Ukrajna elnöke. Krímbe folyamatosan érkeznek a harci járművel, háborús a hangulat.</span></p>
Folytatódik a harc Ukrajnáért
Viktor Janukovics a dél-oroszországi Rosztov-na-Donuban tartott pénteki sajtóértekezletén kijelentette, hogy továbbra is ő Ukrajna elnöke, és csak saját és hozzátartozói életét féltve menekült el Ukrajnából. Azt állította, hogy "hazafias érzelmű" tisztek segítettek neki Oroszországba utazni.
Az ukrán parlament által múlt szombaton leváltott politikus - aki ellen nemzetközi körözést adtak ki - azt hangoztatta, hogy Ukrajnában nacionalista, fasisztabarát erők ragadták kézbe a hatalmat, amelyek az ország népességének abszolút kisebbségét képviselik. Janukovics azt javasolta, hogy tartsanak népszavazást Ukrajnában az ország jövőjéről.
Az UNIAN ukrán hírügynökség tudósítójának kérdésére kijelentette, hogy "hazafias érzelmű "tisztek segítségével menekült Oroszországba. Cáfolta, hogy találkozott volna Vlagyimir Putyinnal, de közölte, hogy telefonon beszélt az orosz államfővel. Janukovics továbbra is Ukrajna törvényes álamfőjének tartja magát, s közölte, hogy nem adott ki a kijevi tüntetők elleni tűzparancsot. Hangsúlyozta, hogy a kijevi tragikus eseményeket az ukrán hatalom és az ottani ellenzék, valamint az Európa Tanács bevonásával kell vizsgálni, és csakis ennek a független vizsgálatnak hajlandó alávetni magát. Azt is hangoztatta, hogy csak akkor tér vissza országába, ha nemzetközi közvetítők garantálják a biztonságát, de nincs szándékában részt venni a szerinte törvénytelenül kiírt, május 25-re tervezett ukrajnai elnökválasztáson.
Közben a Krímbe vezető utak mentén géppisztolyokkal felfegyverzett ismeretlenek ellenőrzőpontokat állítottak fel Csanga és Armjanszke falvak körzetében, a Perekopi-földszoroson, s átvizsgálják szárazföldről a félszigetre érkező járműveket - jelentette pénteken hajnalban az Unian hírügynökség az ukrán TSzN hírcsatornára hivatkozva.
A feloszlatott Berkut rendőri rohamosztag egyenruhájába öltözött fegyveresek, illetve karszalagot - az orosz zászló színeivel - viselő civilek tucatjai betonakadályokat létesítettek, és golyószóróknak tüzelőállásokat építettek ki (szintén orosz zászlókkal fellobogózott homokzsákokkal) a két településnél. A Szevasztopolból és a környező falvakból érkezett fegyveresek újságíróknak azt állították, hogy céljuk megakadályozni ukrán nacionalisták bejutását a Krímbe, s elérni a félsziget csatlakozását Oroszországhoz.
Az Unian jól tájékozott forrásokra hivatkozva csütörtök éjszaka beszámolt arról is, hogy másfél tucatnyi katonai teherautón érkezett ismeretlen fegyveresek egy csoportja lezárta a szevasztopoli nemzetközi repülőtérre, Belbekre vezető utat is, illetve annak a vendégháznak a körzetét, ahol egykoron Mihail Gorbacsov volt szovjet elnök, illetve más magas beosztású állami vezetők is nyaraltak.
Előzőleg csütörtök hajnalban helyi orosz fegyveresek elfoglalták a Krími Autonóm Köztársasági parlamentjének épületét a dél-ukrajnai Szimferopolban. Az ideiglenes ukrán vezetés válaszul készültségbe helyezte az ukrán rendőrség teljes állományát, beleértve a különleges erőket is. A Rosszija 24 orosz állami hírtelevízió jelentése szerint az épületfoglalók azt állítják: azért vonták ellenőrzés alá a törvényhozás épületét, hogy az előző nap történt összetűzéseket elkerülendő, szavatolják a parlament normális működését.
Viktor Janukovics oroszbarát ukrán elnök múlt szombati megbuktatása után, minden jel szerint a Krím, Ukrajna egyetlen, többségében orosz ajkú régiója vált az új hatalommal szembeni ellenállás egyik utolsó bástyájává. Az új ukrán vezetők az elmúlt napokban többször is aggodalmukat fejezték ki a krími szakadár törekvések jelei miatt. A Krím félszigeti Szevasztopolban állomásozik az orosz Fekete-tengeri Flotta, amely egy 2010-ben, Janukovics elnökké választása után aláírt szerződés értelmében 2042-ig használhatja az oroszok számára stratégiailag és érzelmileg is fontos haditengerészeti támaszpontot.
Klicsko: Timosenko indulni kíván az elnökválasztásokon
Julija Timosenko, a Haza (Batykivscsina) párt vezetője indulni kíván a május 25-re kiírt ukrajnai előre hozott elnökválasztáson - mondta pénteken Kijevben újságíróknak Vitalij Klicsko, az Ütés (UDAR) párt vezetője. Felidézte: a börtönéből nemrég szabadult Timosenko maga mondta neki egy beszélgetés alkalmával, hogy versenybe akar szállni az államfői posztért. Klicsko - aki szintén bejelentette korábban indulási szándékát - az újságírók előtt úgy fogalmazott: furcsa volt ezt hallani Timosenkótól.
"Engem váratlanul ért, hogy Julija Timosenko indulni fog az elnökválasztáson, mivel ő (Timosenko) ezt korábban hivatalosan soha nem jelentette be, szóban viszont megerősítette. Klicsko kifejezte reményét, hogy az államfői székért folytatott küzdelem tisztességesen megy majd végbe. Korábban egyébként azt javasolta, hogy az Ütés, a Haza és a Szabadság pártja egyetlen közös jelöltet indítson.
A múlt hét végén Timosenko a híradások szerint egyszer már közölte, hogy indul a május 25-re kiírt előre hozott elnökválasztáson, de egy nappal később ügyvédje, Szerhij Vlaszenko cáfolta, hogy a politikus ilyen kijelentést tett volna.
Fitch: nehéz lesz teljesíteni az IMF-feltételeket
Nehéz lesz teljesítenie az új ukrán vezetésnek azokat a várható feltételeket, amelyeket a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szabna bármilyen pénzügyi segélycsomaghoz - vélekedett pénteki londoni elemzésében a Fitch Ratings. A nemzetközi hitelminősítő megerősítette Ukrajna hosszú futamidejű szuverén devizaadósságának mélyen spekulatív, "CCC" besorolását. A megerősítéshez fűzött elemzésében kiemeli, hogy változatlanul nagyok a politikai kockázatok, és a hatalmi átmenet folyamatának "számos potenciális kimenetele" lehet.
Ukrajna hozzáférése külső finanszírozási forrásokhoz attól függ, hogy milyen gyorsan tud megalakulni egy olyan kormány, amelyet a lakosság széles köre elfogad, és amely koherens gazdaságpolitikát képes összeállítani. Az átmeneti kormány szeretne ugyan IMF/EU-finanszírozáshoz jutni, ám nehéznek bizonyulhat az IMF-feltételek teljesítése, amelyek között várhatóan szerepel a lakossági földgázárak emelése vagy a költségvetési szigorítás - áll a Fitch elemzésében. Más nagy londoni házak is azt valószínűsítik, hogy az IMF csak feltételrendszerrel kiegészített pénzügyi támogatásra lesz hajlandó.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének legutóbbi helyzetértékelése szerint nem várható, hogy az IMF eltekintene a támogatás fejében megkövetelt komoly reformoktól, mivel ezek nélkül bármilyen segélycsomag hatástalan lenne. Éppen e kondíciók hiánya volt a fő probléma az Ukrajnának korábban megígért 15 milliárd dolláros orosz finanszírozási csomaggal. A ház londoni elemzőinek várakozása az, hogy az IMF az árfolyam-politikában, az energiaszektorban, a költségvetés kiadási és bevételi oldalán, valamint a bankszektorban kér majd reformintézkedéseket. A valutaalap feltételei között lehet az energiaszektoron belül az áram- és a földgázszolgáltatás tarifáinak emelése és a közműszolgáltató vállalatok által nyújtott nagy ártámogatások eltörlése - jósolták a JP Morgan elemzői. A ház szerint ugyanakkor valószínű az is, hogy az IMF nem tanúsít majd túlzott szigort, mivel az ukrajnai politikai-társadalmi helyzet változatlanul igen instabil, és az esetleges kemény követelések visszaüthetnek.
A JP Morgan szakértőinek számításai szerint az Ukrajnának nyújtandó teljes külső finanszírozási csomag értéke várhatóan 25-30 milliárd dollár lesz csak a következő két évre, de hosszabb távon, a következő hét évben 50 milliárd dollárt jóval meghaladó pénzügyi támogatás is szükségessé válhat.
A Fitch Ratings az ukrán adósosztályzat megerősítéséhez fűzött pénteki elemzésében a rendkívül rossz, "CCC" ukrán szuverén devizaadós-osztályzat fő tényezői közé sorolta a gyenge üzleti környezetet, valamint a hazai össztermék (GDP) és az infláció volatilitását. A GDP-kilengésekkel kapcsolatban a cég felidézi, hogy az ukrán gazdaság növekedési üteme a globális pénzügyi válság előtt a túlfűtöttségig felgyorsult, ezt 2008-2009-ben mély recesszió követte, és a 2012-2013-as időszakban is recesszió volt.
Mindeközben az ukrán pénzügyi rendszer változatlanul ingatag, a nem teljesítő kinnlevőségek aránya a teljes portfolión belül eléri a 30 százalékot - hangsúlyozza a Fitch elemzése. Ukrajna "CCC" besorolása a legrosszabb szuverén adósosztályzat egész Európában. E minősítési kategória már rendkívüli kockázatokra figyelmezteti a befektetőket az érintett adóssal kapcsolatban. Ukrajnát immár mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítő - Moody's Investors Service, Standard & Poor's, Fitch Ratings - ebben az adóskockázati sávban tartja nyilván.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.