Ankara/Brüsszel. Törökország visszautasította az Európai Parlamentnek a csatlakozási folyamat alakulásáról készített múlt heti jelentését, amelyet elfogultnak tart. Ankarával a csatlakozási tárgyalások hivatalosan 2005 októberében kezdődtek meg.
Folyamatosan romlanak Törökország esélyei
A múlt héten megszavazott jelentés szerint Törökország elégtelen előrehaladást tud felmutatni a szabad véleménynyilvánítás területén, a kisebbségek jogai esetében, a korrupció és a nők elleni erőszak ügyében, olyannyira, hogy az már egyenesen visszalépést jelent az EU-tagországgá válás folyamatában. A török külügyminisztérium szóvivője szerint a jelentés egyes megállapításait politikai szándékok motiválták, nincs valóságtartalmuk, s mindez rossz fényt vet az Európai Parlament hitelességére.
Egyre több jele van annak, hogy az EU „bővítési fáradtságtól” szenved, ugyanakkor a török közvélemény sem támogatja már a régi határozottsággal az uniós csatlakozást. A Friends of Europe jelentése idén őszre krízishelyzet kialakulását jósolja. A szervezet szerint négy forgatókönyv lehetséges: teljes gőzzel előre, kis kisiklás, holtvágányra kerül az ügy vagy óriási ütközés és bukás történik. A jelentés szerint a jelenlegi trendek folytatódása mellett a holtvágányra kerülés vagy az óriási ütközés és bukás forgatókönyvek megvalósulása a legvalószínűbb. Azzal számolva, hogy a törökök nem nyitják meg kikötőiket és repülőtereiket a ciprusi görögök előtt, a jelentés szerint az EU-tárgyalásokat az év végén felfüggesztik és vélhetően soha többet nem kezdik újra.
Olli Rehn bővítésügyi biztos már májusban a teljes bukás lehetőségét vázolta fel, ha a törökök nem tartják tiszteletben belső piaci vállalásaikat, főleg ha zárva tartják kikötőiket és repülőtereiket a ciprusiak előtt. A finn elnökség most arra figyelmeztette Törökországot, hogy részlegesen felfüggeszthetik a tagsági tárgyalásokat, ha Ankara nem fogad el egy konkrét, az unióval kötött vámegyezményt. Eközben a török külügyminisztérium deklarálta: elvárja az Európai Parlament képviselőitől, hogy „a szükséges józanságot mutatva” javítsanak a helyzeteten – egy megfelelő parlamenti szavazással. Az Európai Bizottság Törökországról készített országjelentése október 24-én lát napvilágot. (euractiv.hu)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.