<p>Laurent Fabius francia külügyminiszter szerint még nem késő rendezni a Krím félszigeten történt katonai beavatkozás és az Ukrajnához tartozó terület Oroszországhoz történő csatlakozásáról március 16-ra kiírt referendum miatti válságot, amelyet Párizs Vlagyimir Putyin orosz elnök "taktikázásának" tekint.</p>
Fabius szerint megakadályozható Krím elcsatolása
A Krím félsziget Oroszországhoz történő csatolása "még nem történt meg" - hangsúlyozta pénteken Fabius a France Info francia hírrádióban. Arra a kérdésre, hogy "nem késő-e megakadályozni? Vlagyimir Putyin nem győzött-e?", Fabius azt válaszolta, hogy nem. Jelezte ugyanakkor, hogy amennyiben az első szankciók után, amelyekről csütörtökön az uniós állam- és kormányfők rendkívüli csúcstalálkozóján döntés született, "nem lesznek nagyon gyorsan eredmények", újabb (vízumtilalmi és vagyonzárolási) intézkedések várhatók az orosz vállalatok és vezetők ellen.
Arra a kérdésre, hogy személyesen Putyin ellen is tervez-e az EU büntetőlépéseket, Fabius megkerülte a választ. "Egy államfő esetében más a helyzet. A környezetével szemben viszont meg van rá a lehetőség, ha az oroszok nem értik meg, hogy vissza kell térni a normális nemzetközi kapcsolatokhoz" - mondta a francia külügyminiszter.
Fabius szerint az orosz katonák krími jelenléte, az orosz kormány döntése az Oroszországot a Krímmel összekötő híd építéséről, a krími parlament felhívása, az orosz duma törvényjavaslata az újabb területek Oroszországi Föderációhoz csatolásának szabályozásáról, valamint a referendum szövege és dátuma, "mindez természetesen Putyin taktikázása".
Amennyiben Oroszország nem hátrál meg, "egy teljesen új dolog kezdődik az Európa és Oroszország közötti viszonyra nézve súlyos következményekkel" - hívta fel a figyelmet Fabius. Hozzátette: "Ez azt jelenti, hogy a gazdasági kapcsolatok többé nem lesznek ugyanazok, és ez nagy érvágás lesz Oroszország számára, amely gazdasági téren sérülékeny hatalom. De még nem tartunk itt".
A francia diplomácia vezetője megerősítette, hogy egyetlen francia miniszter sem lesz jelen a szocsi téli paralimpiai játékok pénteki megnyitóján tiltakozásul az ukrajnai orosz katonai jelenlét miatt.
"Teljesen ésszerűnek tűnő magatartást választottunk. Ami azt jelenti, hogy a sportolók büntetéséről nincs szó. Nagyon nehéz körülmények között dolgoztak, hogy kijussanak. Hónapokon át készültek. Természetes, hogy ők ott lesznek" - mondta a külügyminiszter.
Az Egyesült Államok és Norvégia is jelezte már, hogy nem küld hivatalos delegációt a szocsi téli paralimpiai játékok pénteki megnyitójára, s David Cameron brit miniszterelnök is bejelentette vasárnap, hogy kormánya bojkottálni fogja az eseményt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.