NOL-ÖSSZEFOGLALÓWashington. A Wikileaks után itt az OffshoreLeaks botrány: nagyszabású leleplező anyagot jelentetett meg számos nemzetközi lap az adócsalókról.
Ezermilliárdokat menekítettek az adóparadicsomokba
NOL-ÖSSZEFOGLALÓ
Washington. A Wikileaks után itt az OffshoreLeaks botrány: nagyszabású leleplező anyagot jelentetett meg számos nemzetközi lap az adócsalókról. Az akció támadásnak tekinthető a nemzetközi pénzügyi rendszer fekete lyukai ellen, amelyekben évente milliárdos nagyságrendű adó tűnik el – írta tegnap a Népszabadság.
Az OffshoreLeaksnek nevezett kutatásban 170 ország 130 ezer állampolgárának gyanús pénzmozgásait vizsgálják. Vannak köztük híresek és gazdagok, politikusok, oligarchák, fegyverkereskedők és neves pénzügyi befektetők, de egyszerű emberek is. Az egyértelműen látszik, hogy számos adószakértő, jogász és ismert nemzetközi nagybank áll az üzelmek mögött. „Ilyet még soha nem láttam. A titkos világ hirtelen nyilvánossá vált” – nyilatkozta ezzel kapcsolatban a CBC-nek a kanadai jogászprofesszor és adószakértő, Arthur Cockfield.
Az adatokat egy évvel ezelőtt adták át Washingtonban a tényfeltáró újságírók nemzetközi konzorciumának (ICIJ). Ők 46 különféle médiának adták tovább az adatokat, akik maguk dolgozták fel azokat. Elképesztő mennyiségről van szó: 2,5 millió dokumentumot gyűjtöttek öszsze, tíz adóparadicsomban tárolt számlák és pénzmozgások teljes dokumentációját. Egy 2012-es tanulmány 21–32 ezermilliárd dollárra becsüli a világ adóparadicsomaiban tárolt pénz mennyiségét. A mostani leleplezés segíthet abban, hogy ezt a rendszert megszüntessék – írta a Spiegel. Az adatokat folyamatosan dolgozzák fel és hozzák nyilvánosságra.
Olaszországban a L'Espressóé a lista, amely a ma utcára kerülő számában rukkol elő kétszáz névvel. A franciáknál viszont máris áll a bál, amely a szocialisták számára különösen kellemetlenül esik egybe a lemondásra, majd beismerésre kényszerült költségvetési miniszter, Jérome Cahuzac botrányával.
Mint a Le Monde tegnap beszámolt róla, kajmán-szigeteki vállalkozásokban érdekelt Francois Hollande államfő tavalyi kampányának kincstárnoka is. Jean-Jacques Augier kénytelen-kelletlen beismerte – írja a lap –, hogy valóban tulajdonostárs ilyen cégekben, de állítólag semmi törvénytelent nem tett, és személyes számlája, egyéni befektetése sincs a karibi szigeteken.
A legnépszerűbb „rejtekhely” általában a Brit Virgin-szigetek, amely nemcsak gyönyörű, hanem eddig biztos „fióknak” is számított, és a listán bőven van ismert név: a 2011-ben elhunyt playboy, a német Günther Sachs – aki többek között Brigitte Bardot férje is volt – például a Cook-szigeteken bejegyzett két cégbe és öt alapítványba rejtette vagyonát, de jutott a pénzből Panamába és a Brit Virgin-szigetekre is belőle.
Az orosz oligarcha, Mihail Friedman is a szigeteket részesíti előnyben, neki pikáns segítsége is akadt: az egykori hírhedt NDK-s kémfőnök, az „arc nélküli emberként” elhíresült Markus Wolf fia segédkezett a vagyona eltüntetésében.
Görög adóelkerülők összesen 107 offshore céget működtetnek a Brit Virgin-szigeteken. Nem mind gazdagok, vannak köztük egyszerű falusiak is. Ide menekítette pénzét a Fülöp-szigeteki diktátor, Ferdinand Marcos lánya is. Manila már be is jelentette, hogy nyomozást kezdeményez. De van itt pénze két Gazprom-vezérnek, valamint az orosz miniszterelnök-helyettes, Igor Suvalov feleségének is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.