Ez már nem MacArthur ideje

Bagdad. Tízmillió dolláros jutalmat ajánlottak fel tegnap az Izzat Ibrahim ad-Dúri elfogásához vezető információkért a szövetséges erők. Az amerikai légierő a tegnapra virradó éjszaka Bagdad központját bombázta, először azóta, hogy az USA befejezettnek nyilvánította a nagyobb hadműveleteket.

Egy amerikai katonai szóvivő bejelentése szerint a légierő gépei az amerikai erők ellen támadásokat intéző fegyveresek állásait támadták. Rajtaütöttek egy illegális bagdadi fegyverraktár őrein is, és lefoglalták az ott talált fegyverkészletet. Amerikai páncélosok és tüzérütegek üresen álló bunkereket lőttek a főváros peremén, hogy lerombolják a felkelőknek rejtekhelyül és fedezékül szolgáló építményeket. Mindez része volt a Vaskalapács hadműveletnek, amelyet november 12-én indítottak el, s azóta jelentősen ki is terjesztették. Amerikai támadás indult tegnap Szaddám szülővárosa, Tikrít térségében is. A 4. gyalogos hadosztály alakulatai aknavetőkkel lőtték a felkelők állásait. Az amerikai katonák hamarosan kivonulhatnak az iraki ellenállás egyik központjának számító Ramadi városból – közölte a térséget ellenőrző 82. amerikai hadosztály parancsnoka. Charles H. Swannack tábornok szerint a helyi lakosság belefáradt az erőszakba, egyre nagyobb készséget mutat az amerikaiakkal való együttműködésre és az ellenséggel folytatott harc növekvő sikere miatt a támadások hatékonysága egyre csökken. Úgy vélte, nem lehet a szunnita térséget az elűzött diktátor híveinek fellegváraként kezelni, Ramadiban olyan az együttműködés az iraki rendőrséggel, ami lehetővé teszi, hogy az amerikai katonák beszüntethessék az utcai járőrözést.

ÚJ ENSZ-HATÁROZAT KÉSZÜL

Az USA Nagy-Britannia támogatásával olyan új határozattervezetet készül benyújtani az ENSZ BT-ben, amely szentesítené az iraki vezetők és az amerikai kormányzat döntését a bagdadi átmeneti kormány júniusi megalakításáról. Az iraki ideiglenes kormányzótanácsnak december 15-ig kell előterjesztenie a világszervezetben a hatalomátadás menetrendjét. Az újabb határozattal Washington egyebek mellett azt szeretné biztosítani, hogy az ENSZ nyissa meg ismét állandó képviseletét Irakban. Egy ilyen lépés ugyanis további országokat bátoríthatna arra, hogy kivegyék részüket az újjáépítésből és a közbiztonság helyreállításából az arab országban.

NINCS KINEK ÁTADNI A HATALMAT

Az amerikai külügyminiszter szerint nincs egyetlen olyan személy sem Irakban, akinek a hatalmat át lehetne adni még az idén, ahogy azt Franiaország szeretné. Colin Powell az FR3 nevű televíziónak adott nyilatkozatában úgy fogalmazott: miközben a Dominique de Villepin francia külügyminiszter és a francia kormány egy része azt hiszi, hogy az év végéig hátra lévő hat hétben mindent rendezni kell Irakban, „én nem látom személyek egyetlen olyan csoportját sem, amely az iraki nép elismerését élvezné, és felelősséget vállalhatna a szuverenitásért”.

NEM HADSEREG AZ ORSZÁG

Történelmi hasonlattal élve az amerikaiak a Japánban alkalmazott megszállási stratégiáról a németországira tértek át Irakban. A The Washington Post tegnap azt írta, Paul Bremer, az ideiglenes koalíciós hatóság amerikai vezetője a politikus John J. McCloy módszerét veszi át Douglas MacArthur tábornoké helyett. MacArthur katonai kormányzóként úgy irányította Japánt, mintha hadsereg lenne, és vezérkari törzse írta az ország háború utáni alkotmányát. McCloy, Németország katonai kormányzójaként konszenzusra törekedett s egyengette Konrad Adenauer kancellár és mások útját a hatalomba. Bremer júniusban váltotta fel Bagdadban elődjét, a gyeplőt lazára eresztő Jay Garnert, és úgy érezte, hogy egy ideig MacArthur szerepét kell játszania, most viszont McCloy példáját követi. A megszálló hatóság jövő év július 1-jén átruházza a szuverenitást egy ideiglenes kormányra és egy ideiglenes törvényhozó testületre, az irakiakra bízza a demokratikus választások megrendezését, az alkotmány kidolgozását.

Tízmillió dolláros jutalmat ajánlottak fel tegnap Izzat Ibrahim ad-Dúri, a volt iraki Forradalmi Parancsnokság Tanácsa alelnökének elfogásához vezető információkért a szövetséges erők. A Szaddám-rezsim második legfontosabb vezetőjének irányító tevékenységét sejti az USA az amerikai katonák és a nemzetközi szervezetek elleni iraki támadások mögött. (m, t, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?