Európai uniós pluszok és mínuszok

Bármilyen elfogulatlanul akarjuk is megvizsgálni az uniós tagság előnyeit és hátrányait, hamar rájövünk, hogy az EU-csatlakozásnak sokkal kevesebb negatívuma van, mint pozitívuma. A teljesség igénye nélkül nézzünk meg néhány érvet az uniós tagság mellet és ellen.

Bármilyen elfogulatlanul akarjuk is megvizsgálni az uniós tagság előnyeit és hátrányait, hamar rájövünk, hogy az EU-csatlakozásnak sokkal kevesebb negatívuma van, mint pozitívuma. A teljesség igénye nélkül nézzünk meg néhány érvet az uniós tagság mellet és ellen.

A legfontosabb érv a csatlakozás mellett, hogy a 25 tagú Európai Unió tagállamaként Szlovákia könnyebben érvényesítheti érdekeit a nemzetközi politikai színtéren, hiszen közvetlenül részt vesz az Európa és a világ fejlődését befolyásoló döntések meghozatalában. Az ország tehát a döntéshozatal részese lesz, nem csak a tőle függetlenül meghozott határozatok elszenvedője. A 732 tagú Európai Parlamentben Szlovákiának 13 képviselője lesz, a Miniszteri Tanácsban pedig a 321-ből 7 szavazat lesz a miénk.

Mivel az EU igyekszik kiegyenlíteni az egyes országok fejlettségi szintjét, az európai uniós forrásokból lehetőség nyílik Szlovákia fejlődésének felgyorsítására, így az életszínvonalunk – ha lassan is, de – felzárkózhat a fejlett európai országokéhoz.

Az infrastruktúra gyorsabb fejlesztésének lehetőségét kínálja az uniós csatlakozás. Uniós tagországként jelentősebb tőkebeáramlásra, ennek következtében pedig több munkahelyre és idővel magasabb bérekre számíthatunk. A nettó keresetek növekedése pedig húzza magával a nyugdíjakat.

Az uniós csatlakozással javul az életminőség, például a szigorúbb fogyasztóvédelmi, környezetvédelmi és élelmiszerbiztonsági szabályozás miatt.

Tagországként mezőgazdasági támogatásokhoz jutunk, ami elősegíti a versenyképes mezőgazdaság megteremtését. Az európai uniós tagságunk révén a tagállamokkal azonos jogokhoz és lehetőségekhez jutunk (pl. az oktatás, a munkavállalás, az utazás, a letelepedés stb. terén)

A tagság hátrányait elsősorban az árak növekedésében érezzük majd meg. (Ezzel a témával részletesebben a jövő héten foglalkozunk.) Az uniós konkurenciaharc komoly kihívás elé állítja a kis- és középvállalkozókat, hiszen csak termelőink a legjobb minőségű áruval tudnak versenyre kelni az uniós gazdák és gyártókkal. A mezőgazdasági termelésben kialkudott uniós kvóták is nehéz helyzetbe hozhatják az agráriumban vállalkozókat. Mivel az ország csatlakozása után külföldön is tanulhatnak és dolgozhatnak a szlovák állampolgárok, megnő a veszélye annak, hogy a legjobban képzett és legtehetségesebb emberek a határon túl keresnek maguknak érvényesülési lehetőséget, így szakemberhiány léphet fel. (jéel, k-r)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?