Bolognai folyamat
Első éves egyetemista vagyok. A kollégiumi viták során gyakran szó esik az egyetemek színvonaláról, arról, hogy vajon elfogadják-e majd a mi diplománkat Európában. Az a kérdésem, mi az európai felsőoktatási térség, mi az a bolognai folyamat?
B.
EU-TUDAKOZÓ
Első éves egyetemista vagyok. A kollégiumi viták során gyakran szó esik az egyetemek színvonaláról, arról, hogy vajon elfogadják-e majd a mi diplománkat Európában. Az a kérdésem, mi az európai felsőoktatási térség, mi az a bolognai folyamat?
B. Rita, Pozsony
Az Európai Unióban a munkaerő szabad áramlása alapvető fontosságú (a négy alapszabadság egyike). A bolognai folyamat alapgondolata, hogy az európai oktatási térségben mielőbb biztosítani kell a munkaerőpiacra felkészítő felsőoktatási rendszerek közelítését, kompatibilitását, egymással való összehasonlíthatóságát, az állampolgárok mobilitásának és munkaerőként való alkalmazhatóságának elősegítéséért. Ennek elérése érdekében 1999. júniusában az európai oktatási miniszterek aláírták a Bolognai Nyilatkozatot, amely konkrét célokat fogalmazott meg a felsőoktatási rendszerek nagyobb mértékű összehasonlíthatóságára és harmonizálására vonatkozóan. A nyilatkozat célul tűzte ki egy egységes európai felsőoktatási térség létrehozását 2010-ig. Ennek a célkitűzésnek elérését segítik az EU által működtetett felsőoktatási és képzési programok
Külföldi ösztöndíj-lehetőség
Külföldi egyetemen tanulok, kaphatok-e ösztöndíjat?
S. Blanka, Budapest
Ösztöndíj automatikusan nem jár külföldön tanuló közösségi állampolgároknak, így a szlovákiai diákoknak sem, de természetesen pályázhatnak minden olyan ösztöndíjra, amelyet közösségi állampolgárok részére hirdetnek meg. Az intézmények a felvétel anyagi-pénzügyi, tanulmányi és más (például egészségügyi) feltételei tekintetében kizárólag a saját állampolgáraikkal szemben támasztott követelményeket érvényesíthetik, s nem alkalmazhatnak semmiféle hátrányos megkülönböztetést.
Amennyiben azonban egy szlovákiai diák felvételt nyer egy tagállam felsőoktatási intézményébe a tanulmányok teljes időtartamára, akkor nem tarthat igényt a befogadó ország diákjait megillető ösztöndíjra, diákhitelre vagy más jóléti természetű juttatásra. Ez gyakorlatilag annyit jelent, hogy a diáknak magának kell gondoskodnia a megélhetéséről.
Az oktatáshoz, tanuláshoz közvetve kapcsolódó kedvezmények, szolgáltatások (például utazási bérlet, menza, diákotthon stb.) kedvezményes igénybevételére vonatkozóan nincs egységes közösségi szabályozás. Mindenkor a helyi gyakorlatot kell irányadónak tekinteni.Résztanulmányok folytatása esetén lehetőség van a közösségi oktatási akcióprogramok keretén belül ösztöndíj formájában jelentős anyagi támogatásra. Az Európai Unió ösztöndíjas programjai az ún. oktatási közösségi akcióprogramok (Socrates, Leonardo da Vinci, Erasmus Mundus) keretében valósulnak meg. Az Erasmus Mundus a felsőoktatás, a Socrates a közép- és felsőoktatás, a Leonardo da Vinci program a szakképzés terén megvalósuló ösztöndíjas programokat és más oktatási együttműködési programokat támogat. A részvétel és a jelentkezés feltételeiről részletes információ a SAAIC (Slovenská akademická asociácia pre medzinárodnú spoluprácu) honlapján található: www.saaic.sk
Továbbra is várjuk olvasóink Európai Unióval kapcsolatos kérdéseit EU-tudakozó megjelöléssel ellátott levélben vagy villámpostán.
Válaszolnak: az Euro Info Központ munkatársai.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.