<p>Vizsgálatot indít a szlovákiai frekvenciatanács a közszolgálati szlovák televízió Magyar Magazinjában augusztus 3-án sugárzott Esterházy Jánosról szóló riport ügyében - erről a frekvenciatanács keddi ülésén született döntés a tanácskozásról kiadott közlemény szerint.</p>
Esterházy-összeállítás a Magyar Magazinban - eljárás az RTVS ellen
A bejelentés szerint azért indul eljárás a Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) ellen, mert a testület tagjai "arra a következtetésre jutottak, hogy a televízió megsérthette a sokoldalúság és a vélemények pluralitásának követelményét".
A Magyar Magazint hetente egyszer, szerdán délután sugározza a közszolgálati szlovák televízió kettes csatornája. Az augusztus 3-i magazinban leadták Kendy Éva riportját, amelyet Esterházy János síremlékének megkoszorúzása alkalmával készített a morvaországi Mírovban. A néhány perces riportban megszólal Esterházy János egykori mírovi rabtársa, Jozef Janku, Frantisek Lízna, jezsuita szerzetes, Molnár Imre történész és Csáky Pál, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának (MKP) volt elnöke is. Szó van Esterházy személyiségéről, mírovi raboskodásáról, esetleges boldoggá avatásáról, míg Csáky Esterházy rehabilitációjával kapcsolatos szlovákiai problémákra hívja fel a figyelmet.
A Bumm.sk hírportál értesülései szerint a riport ellen egy szlovák történész emelt panaszt azt állítván, hogy a műsorban nem volt biztosítva a vélemények sokoldalúsága és pluralitása. A hatályos törvények értelmében a frekvenciatanácsnak minden panaszos beadvánnyal foglalkoznia kell.
A Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetsége a kilencvenes évek végén állított jelképes síremléket Esterházy Jánosnak az Olmützhöz közeli Mírovban, amelyet minden évben megkoszorúznak.
Esterházy János (1901-1957) a két világháború közötti időszakban, majd a második világháború idején következetesen küzdött a szlovákiai magyarok megmaradásáért és jogaiért. A világháború idején a szlovák parlament egyetlen magyar képviselőjeként egyedül szavazott az akkori fasiszta szlovák állam zsidótörvényei ellen. 1957-ben, a morvaországi Mírovban halt meg, hamvainak urnája a prágai Motol temető közös sírjában nyugszik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.