Értékmegőrzés és reform

Brüsszel. Az európai szociális modell értékeinek megőrzéséről szóló jelentést fogadott el a múlt héten az Európai Parlament. A képviselők egyúttal a gazdasági és szociális rendszerek fenntarthatóságának biztosítása érdekében sürgős reformokra szólítják fel a tagállamokat.

Brüsszel. Az európai szociális modell értékeinek megőrzéséről szóló jelentést fogadott el a múlt héten az Európai Parlament. A képviselők egyúttal a gazdasági és szociális rendszerek fenntarthatóságának biztosítása érdekében sürgős reformokra szólítják fel a tagállamokat.

„Az európai szociális modell az értékekről szól. Bármilyen európai szociális modellt vizsgálunk is, annak alapját mindig az egyenlőség, a szolidaritás és az újraelosztás értékei képezik. Elemei között pedig megtaláljuk az oktatáshoz és egészségügyi ellátáshoz, valamint egy sor egyéb közszolgáltatáshoz való egyetemes és ingyenes – vagy olcsó – hozzáférést mint állampolgári jogokat, amelyek a sikeres modern gazdaság és az igazságos társadalom sarokkövei. Ez az egyik aspektus, amelyben a mi európai modellünk különbözik az amerikaitól.” ĺgy kezdődik az európai szociális modell fenntartásáról szóló, saját kezdeményezésű jelentés indoklása. Az Európai Parlament ezzel a dokumentummal reagál az Európai értékek a globalizált világban című, 2005. október 20-án kibocsátott bizottsági közleményben foglaltakra. A képviselők hangsúlyozzák, hogy meg kell őrizni, és tovább kell fejleszteni az európai szociális modellben megjelenő értékeket.

Az EP-nek ugyanakkor meggyőződése: nem kerülhető el a gazdasági és szociális rendszerek sürgős reformja ott, ahol ezek nem felelnek meg a hatékonyság és a szociálisan fenntartható fejlődés feltételeinek, illetve képtelenek megbirkózni a demográfiai változások, a globalizáció és az informatikai forradalom kihívásaival. A jelentés szerint bár a foglalkoztatás és szociálpolitika nagyrészt nemzeti kompetencia, az EU is rendelkezik hatáskörökkel e területen. Brüsszelnek – vélik a képviselők – ki kell dolgoznia egy erősebb gazdasági és szociális keretet, „amely lehetővé teszi, hogy a tagállamok saját gazdasági, társadalmi és politikai körülményeiknek megfelelő nemzeti szintű reformokat hajtsanak végre”. (P. I., ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?