Erősíteni kell a kisebbségi lapokat Európában

Brüsszel. A Kisebbségi és Regionális Nyelvek Napilapjai Szervezetének (MIDAS) igazgatótanácsa az EU fővárosában, Brüsszelben ülésezett. Az Európai Parlamentben tett látogatás célja az volt, hogy megerősítsék a kisebbségi lapok helyzetét.

Brüsszel. A Kisebbségi és Regionális Nyelvek Napilapjai Szervezetének (MIDAS) igazgatótanácsa az EU fővárosában, Brüsszelben ülésezett. Az Európai Parlamentben tett látogatás célja az volt, hogy megerősítsék a kisebbségi lapok helyzetét.

A MIDAS igazgatótanácsának tagjai kezdeményezték, hogy az Európai Bizottság felvilágosító kampányainak szervezői ne csak a többségi nemzeti lapokban, hanem a kisebbségiekben is hirdessenek, hiszen ezeknek is nagy az olvasótábora. A találkozón a MIDAS elnöke, Toni Ebner elmondta, a kisebbségi nyelven megjelenő lapok főszerkesztőinek első találkozójára 1998-ban Triesztben került sor, majd 2000-ben hozták létre a Kisebbségi és Regionális Nyelvek Napilapjainak Szervezetét, melynek székhelye Bolzano. A küldöttség látogatást tett Franco Frattini európai bizottsági alelnöknél és igazságügyi biztosnál, akinek Ebner a kisebbségek és nyelvük stratégiai fontosságáról beszélt. Kiemelte, milyen nagy jelentőséggel bír, hogy Bécsben létrejött az Emberi Jogok Ügynöksége, melyre már régóta szükség volt, és kérte az igazságügyi biztost, a jövőben támogassa e szervezet működését. Hiszen nagyon fontos, hogy az unión belül a hagyományos nemzeti kisebbségek helyzete rendeződjön, jogaikat tiszteletben tartsák és érvényesíthessék azokat. „Meggyőződésem, hogy kezdeményezésünk, miszerint a politikusokkal európai szinten kapcsolatba lépjünk, sikerrel jár majd, hiszen a kisebbségi lapok érdekvédő szervezeteként hárommillió olvasót képviselünk, vagyis olyan médiapartnerek vagyunk, akiket Brüsszelben is komolyan vesznek” – mondta Toni Ebner.

A svéd Margot Wallström, az EB elnökhelyettese és intézményi kapcsolatokkal foglalkozó, valamint a kommunikációs stratégiáért felelős biztosa ígéretet tett a MIDAS-nak, hogy a jövőben a kisebbségek nyelvén is közlik majd a fontos információkat.

„A MIDAS igazgatótanácsa több ízben is járt Brüsszelben, hogy a kisebbségi lapok érdekében lobbizzon. Az idén első alkalommal hangzott el: Brüsszel is úgy látja, nagyon fontos a kisebbségekkel való kommunikáció, amit legegyszerűbben a lapjaikon keresztül lehet megvalósítani. Ez a kijelentés arra enged következtetni, hogy a jövőben az Új Szó is kedvezményezettje lehet ezen kommunikációnak – mondta Slezákné Kovács Edit, az Új Szó lapigazgatója, majd hozzátette: – Márciusban tanulmányúton vesznek részt a kisebbségi lapok újságírói Bolzanóban, melynek során megismerkednek a Dolomiten című kisebbségi napilappal és számos előadáson vesznek részt.”

Günter Rautz, a MIDAS főtitkára kijelentette, az anyanyelvi kultúra érdekében a szervezetnek a teljes kommunikáció feladatát magára kell vállalnia, ezért kapcsolatokat alakítanak ki az oktatási intézményekkel, ösztönzik, hogy minél többen használják a kisebbségek nyelvét. (he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?