Buenos Aires/Washington. Csökken a világban a lépfenepánik, ám az újabb vizsgálatok minden kétséget kizáróan lépfene-baktériumot mutatták ki abban a levélben, amelyet egy argentin asszonynak küldtek a minap Miamiből. A címzett nem fertöződött meg.
Enyhült a pánik
Buenos Aires/Washington. Csökken a világban a lépfenepánik, ám az újabb vizsgálatok minden kétséget kizáróan lépfene-baktériumot mutatták ki abban a levélben, amelyet egy argentin asszonynak küldtek a minap Miamiből. A címzett nem fertöződött meg. Argentína a második olyan ország Kenya után, ahol az Egyesült Államokból érkezett postai küldeményben lépfene-baktérium volt.
Szombaton a washingtoni képviselőház illetékesei közölték: lépfene-kórokozókat találtak a képviselői irodaház-komplexumban. A hét első felében az amerikai kongresszus másik szárnyán, a szenátusi irodaházak egyikében találtak anthraxot, ami a Tom Daschle többségi (demokrata) szenátusi frakcióvezető irodájába küldött levelek egyikéből származott. Értesülések szerint a képviselőházi szárnyban talált kórokozó is a levélelosztón keresztül jutott az épületbe.
Mindeközben az USA-ban újabb és újabb lépfene (anthrax) fertőzéses esetekre derül fény. Miután pénteken kiderült, hogy megbetegedett a The New York Post című bulvárlap egyik munkatársnője, szombaton azt jelentették be, hogy a New Jersey állambeli Trentonban egy második postai alkalmazott is fertőzöttnek bizonyult. Az ő esete a nyolcadik hivatalosan megerősített lépfene-megbetegedés az Egyesült Államokban az elmúlt hetekben. A The New York Times bejelentette: Rio de Janeiro-i irodája lépfene-kórokozót tartalmazó levelet kapott New Yorkból. A borítékon feladó nem volt feltüntetve, ezért gyanúsnak találták, és így nem bontották fel, hanem átadták a bűnüldöző szerveknek.
A brit kormány rendkívüli intézkedést léptetett életbe a vegyi, biológiai, nukleáris és radioaktív támadásokkal kapcsolatos pánikkeltés esetére: a lefülelt zavartkeltőket vasárnaptól hét évi börtönbüntetéssel sújthatják a bíróságok.
A CIA állítólag lépfene-baktériummal kísérletezett az ötvenes években, aminek következtében San Franciscóban több százan megbetegedtek, bár csak egy haláleset fordult elő – derült ki a spanyol El Mundo cikkéből. A CIA akkori jelentéseiben „ártatlannak” nevezte a lépfene-baktériumot, amellyel öszszesen kétszáz esetben kísérletezett az USA és Kanada területén, elsősorban New Yorkban és San Franciscóban. Ez utóbbi városban 100 négyzetkilométernyi területen szórták szét a spórákat, és ez 800 ezer személyt érintett, akik közül több százan megbetegedtek, elsősorban mellkasi panaszokkal, bár csak egy haláleset fordult elő. New Yorkban a metróhálózatban szórták szét a spórákat, és az akciónak szintén sok száz tüdőpanasszal orvoshoz forduló áldozata volt. Ezek után a CIA a brit titkosszolgálattal együttműködve a Karib-tenger térségében folytatta kísérleteit.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.