Mintegy 110 millió embernek kellett elhagynia otthonát háborús konfliktusok, üldöztetés vagy emberi jogaik megsértése miatt – közölte az ENSZ menekültügyi főbiztosa a szervezet 2022-es globális jelentésének szerdai publikálása előtt.
ENSZ: 110 millió embernek kellett elhagynia otthonát háborúk, üldöztetés vagy az emberi jogaik megsértése miatt
„Ez elég lesújtó képet nyújt világunk helyzetéről” – mondta Filippo Grandi, az UNHCR vezetője.
Csupán tavaly további 19 millió ember kényszerült otthona elhagyására, köztük az Oroszország által Ukrajna elleni indított háború miatt több mint 11 millió ukrán.
Grandi hangsúlyozta, hogy egymást követik a vészhelyzetek: az UNHCR az elmúlt évben 35-öt regisztrált, a korábbi években elfordultak három-négyszeresét.
Grandi arra is rámutatott, hogy ezek többsége már nem kerül a címlapokra: a szudáni háború és az ott kialakult humanitárius válság is nyomban eltűnt az újságok szalagcímeiből, miután a nyugati állampolgárokat kimenekítették.
A jelentés szerint 2022-ben a Kongói Demokratikus Köztársaságban és Mianmarban is több mint egy-egy millió embernek kellett elmenekülnie otthonából.
Az otthonukat elhagyók túlnyomó többsége országuk határain belül maradt. Egyharmaduk, mintegy 35 millió ember viszont más országban keresett menedéket. A legtöbb menekültet szegény vagy közepes jövedelmű ázsiai és afrikai országok fogadták be, nem a gazdag európai vagy észak-amerikai országok – számolt be róla Grandi.
Törökországban él jelenleg a legtöbb menekült, 3,8 millió ember, többségben a polgárháború elől menekültek Szíriából. Iránban pedig 3,4 millió menekült, túlnyomórészt afgánok élnek.
Az ukrajnai háború miatt 5,7 millió ukrán menekültet tartanak számon Európa-szerte és Európán kívül.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának adatai szerint a hontalanok száma 2022-ben szintén mintegy 4,4 millióra nőtt, de a szervezet hozzátette, hogy ez az adat valószínűleg alábecsüli a valódi helyzetet.
2022-ben a legtöbb menedékjogi kérelmet, 730 400-at az Egyesült Államokban nyújtották be. Grandi hangsúlyozta, hogy a menekültügyi rendszert gyorsabbá és hatékonyabbá kell tenni, mert jelenleg nagy elmaradásban van.
Az Egyesült Államok, Spanyolország és Kanada a közelmúltban arról tájékoztatott, hogy Dél-Amerikában állítanak fel menekültügyi kérelmeket feldolgozó központokat, hogy csökkentsék a mexikói-amerikai határra tartók számát.
Grandi arra is felhívta a figyelmet, hogy tapasztalataik szerint a menedékkérők számának növekedésével a menekültek és bevándorlók befogadásával szembeni szabályok is szigorodtak, számos országban a kriminalizálják a menekülteket és bevándorlókat, őket hibáztatva a történtekért.
Grandi az emberi jogi csoportok kritikája ellenére pozitív jelként értékelte az Európai Unió új migrációs és menekültügyi egyezményről folytatott tárgyalásait.
A főbiztos azt is sikerként említette, hogy 2022-re, egy év alatt megduplázódott az áttelepített menekültek száma, és elérte a 114 ezret, ugyanakkor elismerte, hogy „ez csak csepp a tengerben”.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.