<p>Méltó emlékhelyet szeretnének Lendván a II. világháború végén internált magyaroknak az elhurcoltak családjai - írta honlapján a Népújság.</p>
Emlékművet szeretnének Lendván a világháború végén internált magyaroknak
A szlovéniai magyar hetilap emlékeztet: a muravidéki magyarság elleni megtorlás részeként 1945. július 10-én 558 embert hurcoltak munkatáborokba.
A 64 éve elhurcoltakat először a Maribor melletti Hrastovecbe vitték, majd a strniscei és a kidricevoi gyűjtőtáborokba kerültek.
Többségük 1945 szeptemberének végén került haza. Semmilyen elbocsátó levelet nem kaptak. Az elhurcoltak tudomása szerint nyilvántartás nem készült senkiről és semmiről - idézett a honlap a Göncz László Felszabadulás vagy megszállás? A Mura mente 1941–1945 című tanulmánykötetéből.
A rendszerváltást követő években volt ugyan előremozdulás az internáltak ügyében, de a végső, a megbékélést is elősegítő főhajtás, bocsánatkérő gesztus még nem történt meg - írta a Népújság. Az internáltak már több mint tíz évvel ezelőtt írásban is kérték, hogy az 1996-ban Hrastovecben felállított emlékmű után a Muravidéken, Lendván is nyilvános emléket állítsanak az internáltaknak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.