London. Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) 2010-ig Szlovákiából is kivonul, csakúgy, mint az unió többi, kelet-európából érkezett új tagállamából. A nyolcak közül elsőként pedig Csehországot hagyhatja ott.
Ezt hétfőn közölte a brit fővárosban Zdeněk Tu°ma, a cseh jegybank elnöke.
Először Csehországból vonul ki az EBRD
Ezt hétfőn közölte a brit fővárosban Zdeněk Tu°ma, a cseh jegybank elnöke. Az EBRD éves londoni közgyűlésén, a kormányzók ülésén bejelentette, Prága jövőre már valószínűleg nem kér új finanszírozást a kelet-európai átalakulás pénzügyi segítésére 15 éve alakult banktól. Tu°ma ezt nagyon fontos jelzésnek nevezte. A hétfői cseh bejelentés egy nappal követte annak az új stratégiának a hivatalos elfogadását, amelynek alapján 2010-ig az új EBRD-finanszírozások zömét átcsoportosítják Közép-Európából a jóval kevésbé fejlett keleti-délkeleti kedvezményezett országokba.
Az új stratégiát a kormányzók, vagyis az egyes részvényes országok kormányzati képviselői a bank közgyűlésének első munkanapján fogadták el. Az erről szóló kormányzói nyilatkozat szerint a jövőbeni EBRD-finanszírozások fő célterülete Oroszország, Délkelet-Európa, a kaukázusi térség és Közép-Ázsia lesz. A finanszírozási forrásokat azokból a közép- és kelet-európai országokból csoportosítják át, amelyekben „a teljes piacgazdasági átalakulás a végéhez közeledik”. A közlemény szerint a tavaly elért 1,5 milliárd eurós haszon lehetővé teszi az átcsoportosítással járó nagyobb ország- és pénzügyi kockázatok vállalását. Az EBRD az új stratégia jegyében a következő ötéves időszak végére 4 milliárd euró körüli éves finanszírozási értéket tervez a még portfoliójában lévő kedvezményezett országoknak.
Az új stratégia kimondja, hogy az EU tagjává vált nyolc EBRD-kedvezményezett közép-európai és balti állam 2010 végére „kiérik” a bankból, de az nincs egyértelműen rögzítve, hogy az EBRD addigra teljesen felszámolja e térség finanszírozását. Ezt Jean Lemierre, az EBRD elnöke sem mondta ki, amikor az igazgatótanács által május 10-én elfogadott új stratégiát még aznap ismertette Londonban újságírókkal. Lemierre akkori tájékoztatása szerint a bank tevékenységi területén belüli legfejlettebb országok – amelyek 2001-ben az új finanszírozásoknak még a 45 százalékát kapták – 2010-re, a még nem EU-tag Horvátországgal együtt kevesebb mint 6 százalékkal fognak részesedni a finanszírozásokból. Ugyanezen idő alatt Oroszország részesedése 22 százalékról 41 százalékra, az átalakulás korai szakaszában járó kedvezményezett országoké 33 százalékról 53 százalékra növekszik.
Mindez azt jelenti, hogy Szlovákia és az EU-taggá vált többi EBRD-kedvezményezett, valamint Horvátország 2010-ben együtt is kevesebb mint 250 millió euró új finanszírozást kap a banktól a 2006-ra tervezett 550 millió euró helyett, miközben Oroszország az új stratégia záróévében 1,6 milliárd, a többi térségi állam 2 milliárd euró EBRD-támogatásban részesül.
A legfejlettebb kedvezményezett országok – Szlovákia is ebbe a kategóriába tartozik – fejlődési pályájára Lemierre szerint az jellemző, hogy az adott gazdaságok mind több szektora finanszírozható „olyan kockázatvállalók nélkül, mint mi”. Hozzátette: az átalakulási folyamat lezárultának leszünk tanúi ezekben az országokban. Ennek jegyében az EBRD az öt évre szóló új stratégia időszakában térségbeli irodáinak zömét bezárja (MTI, s, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.