Elmérgesedik a vita

Washington/Blackpool. George Bush tegnap megerősítette, hogy véleménye szerint az ENSZ-nek új és erőteljes hangvételű határozatot kell hoznia az iraki tömegpusztító fegyverek leszerelése érdekében. Az amerikai elnök erről Washingtonban beszélt újságíróknak.

Washington/Blackpool. George Bush tegnap megerősítette, hogy véleménye szerint az ENSZ-nek új és erőteljes hangvételű határozatot kell hoznia az iraki tömegpusztító fegyverek leszerelése érdekében. Az amerikai elnök erről Washingtonban beszélt újságíróknak. A határozat szükségességét azzal indokolta, hogy „elkerüljék azokat a csapdákat, amelyekbe a múltban beleestek”.

Pártjának kongresszusán kormánya iraki politikáját vette délemébe – hiszen ezzel a munkáspárti honatyák jelentős része sem ért egyet – a brit miniszterelnök, aki szerint az ENSZ tekintélyének szertefoszlását eredményezheti, ha a nemzetközi közösségnek nem sikerül rákényszeríteni Szaddám Huszeint a lefegyverzésre. Tony Blair a Labour Blackpoolban zajló kongresszusán mondott beszédében úgy vélte: „időnként, és különösen olyan esetekben, amikor egy diktátorral van dolgunk, az egyetlen esélyt a békére az jelenti, ha készen állunk a háborúra”. Kitért arra is, hogy az ENSZ határozatainak a Közel-Keleten éppen úgy érvényt kell szerezni, mint Irak esetében. A brit kormányfő szerint e határozatok egyelőre csak Izrael esetében teljesülnek, bár minden félre vonatkoznak. Az egyetlen megoldást az jelenti, hogy ez év végig meg kell kezdeni a tárgyalásokat az 1967-es határok közötti palesztin állam végleges státusáról.

Condoleezza Rrice, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója a Párizs és Washington között elmérgesedő vita kapcsán nyilatkozott a France Inter rádiónak. Párizs kétlépcsős javaslatával szemben erőteljesen érvelt az amerikai elképzelés mellett, amely egyetlen BT-határozatban akarja felszólítani Irakot tömegpusztító fegyverzetének haladéktalan felszámolására, s egyúttal katonai csapást helyez kilátásba a teljesítés elmaradása esetén. Amerikai részről abból indulnak ki – fejtette ki Rice –, hogy két BT-határozat nem tud egyértelmű üzenetet küldeni Szaddámnak a rá váró következményekről. Dominique de Villepin, a francia diplomácia vezetője a Le Monde-nak nyilatkozva kategorikusan elutasította Párizs csatalakozását a washingtoni forgatókönyvhöz. Minden kétséget eloszlatva leszögezte: Franciaországnak nem áll szándékában előre szabad kezet adni a katonai beavatkozáshoz.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?